Nové sadenice jahôd treba vyberať už teraz: Jednoduchý trik vám zaistí 100-percentnú úspešnosť ujatia a silné rastliny

Jahody sú rastliny s pomerne krátkou produkčnou životnosťou čo znamená, že sa rýchlo vyrodia. Po troch-štyroch rokoch sú už plody zvyčajne veľmi malé, bez typických odrodových znakov. Vtedy je dobré, porast omladiť novou výsadbou.

25.06.2024 06:00
jahoda, jahody, jahody z poplazov,... Foto:
debata

Ak ste s chuťou, vzhľadom a zdravotným stavom pestovanej odrody spokojní, nemusíte nakupovať nové rastliny. Jahody majú skvelú schopnosť rýchleho rozmnožovania sa a tvorby dcérskych rastliniek priamo na materských. Netreba ich preto zdĺhavo získavať z výsevov. Na ďalšie pestovanie si stačí vybrať tie najsilnejšie a najkrajšie poplazy s odnožami.

opora, stromy, ovocné stromy, nadúroda, zlomeny konár Čítajte aj Podoprite ovocné stromy, aby úroda nezlámala konáre: Urobte to včas a podperami, ktoré nenarobia škody

Trik, ktorý sa rokmi osvedčil

Ak očakávate 100-percentnú úspešnosť ujatia vybraných jahodových sadeníc, potom ich od materskej rastliny neoddeľujte. Teda nie hneď, ale až pred samotnou výsadbou koncom augusta. Prečo? Jednoducho preto, že materská rastlina im prostredníctvom poplazov dokáže poskytnúť všetky potrebné živiny a doslova silu na to, aby vytvorili zdravý a bohato prekorenený bal. Tento fakt sadeniciam neskôr umožní, rýchlo a spoľahlivo sa na novom stanovišti ujať.

Ak vysadíte odnož do črepníka tak, že bude skrz... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
jahoda, poplaz, odnož Ak vysadíte odnož do črepníka tak, že bude skrz poplaz stále spojená s materskou rastlinou, oveľa rýchlejšie vytvorí korene a doslova prekorení celý substrát. Kvalitný koreňový bal bude pri neskoršom vysádzaní zárukou 100-percentného ujatia sa rastliny.

Ako na to?

  • Odnože, teda mladé rastlinky vyrastajúce na poplazoch od materských rastlín neoddeľujte, ale takto spojené ich vysaďte do kvetináčov. Netreba, aby boli nádoby extra veľké, no ani príliš malé zakoreňovače nie sú ideálne, pretože zemina v nich rýchlo presychá.
  • Nebojte sa sadiť aj také odnože, na ktorých ešte nevidíte vytvorené základy korienkov. Materské rastliny ich budú prostredníctvom poplazov vyživovať.
  • Keď sa na mladých rastlinách začnú tvoriť nové listy, je to znak toho, že už majú vlastné, spoľahlivo fungujúce korene a môžete ich tak z poplazu odstrihnúť.
Foto: Lucia Sedláček Harničárová, Canva
jahoda, jahody, poplazy, jahody z poplazov, rozmnožovanie jahôd
Rozmnožovanie jahôd s neskorším oddeľovaním odnoží od materskej rastliny
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Nepotrebné poplazy pravidelne odstraňujte

To, že ste ich nepoužili na zakorenenie nových sadeníc neznamená, že materská rastlina odnože na nich rastúce nevyživuje. Práve naopak. Svoju energiu dáva do každého jedného poplazu, ktorý vytvorí. Je to pre ňu vysiľujúce, čo negatívne ovplyvňuje nielen životnosť porastu, ale aj tvorbu základov kvetov a tým budúcoročnú úrodu. Nepotrebné poplazy preto pravidelne odstrihávajte. Nikdy ich netrhajte. Mohli by ste poškodiť koreňový kŕčok materskej rastliny.

Prebytočné poplazy z jahôd nikdy netrhajte.... Foto: SHUTTERSTOCK
jahody, poplazy Prebytočné poplazy z jahôd nikdy netrhajte. vždy ich odrežte alebo odstrihnite.
obaľovač slivkový, slivka, slivky, Čítajte aj Pozor, aby ste neprišli o slivky! Obávaný škodca je aktívny a 10-dňová predpoveď počasia mu praje. Stromy treba ošetriť

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jahody #jahody z poplazov #rozmnožovanie jahôd
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december