Poľnohospodári na ňu nedajú dopustiť, včelári ju vyzdvihujú do nebies: 8 dôvodov, prečo ani v záhrade nemá chýbať facélia

Pochádza zo Severnej Ameriky, no postupom rokov sa aj u nás stala veľmi obľúbenou a užitočnou rastlinou. Facélia vratičolistá zaujme nielen kvitnutím, ale hlavne všestranným využitím pre poľnohospodárov, záhradkárov aj včelárov.

26.06.2024 06:00
facélia vratičolistá, zelené hnojenie, Foto:
debata

Tí na ňu nedajú dopustiť pre vynikajúcu medonosnosť, dlhé obdobie kvitnutia a pre fakt, že meduje aj pri nízkych teplotách. A hoci nie je vhodná na seno, do času kvitnutia a za čerstva, kedy ešte nie je povädnutá, ju viete využiť aj ako krmovinu (zvädnutá horkne). V neskoršom období rastu je výbornou rastlinou na zelené hnojenie. V naozaj krátkom čase vytvára veľké množstvo fytomasy.

Foto: SHUTTERSTOCK
Facélia vratičolistá, zelené hnojenie,

Ideálne zelené hnojenie

Áno, facélia (Phacelia tanacetifolia) je považovaná za jednu z najlepších rastlín vhodných na zelené hnojenie s množstvom výhod:

  • Hustý porast predchádza stratám vody odparovaním, erózii pôdy a vyplavovaniu živín, lebo rastliny ich počas rastu v sebe viažu. Takto doslova zadržia najmä dusík v dusičnanovej for­me.
  • Pôda zbytočne nepresychá, čo vytvára lepšie podmienky pre život užitočných pôdnych mikroorganizmov.
  • Potláča rozvoj nežiaducich burín.
  • Bohatý koreňový systém zlepšuje štruktúru pôdy, pretože ju dokáže prekoreniť do hĺbky 50 až 80, výnimočnej aj 100 cm. Tiež sa potvrdilo, že koreňové výlučky facélie majú určité nematocídne účinky (pôsobia proti pôdnym háďatkám).
  • Tento druh zároveň nie je prenášačom ani hostiteľom bežných chorôb a škodcov pestovaných plodín.
jún, vysievanie, tabuľka, čo vysiať v júni Čítajte aj Čo vysiať v júni? Neuveríte, ale až 18 druhov zeleniny môže v tomto mesiaci nahradiť pozberaný šalát a reďkovky
Facélia je pomerne odolná proti nízkym... Foto: SHUTTERSTOCK
facélia vratičolistá, zelené hnojenie, Facélia je pomerne odolná proti nízkym teplotám, dokonca krátkodobo znesie aj silnejšie mrazy. Napriek tomu bude lepšie prosperovať v teplejších oblastiach a na slnečných stanovištiach. Ako medonosná rastlina alebo rastlina zeleného hnojenia nie je vhodná do mrazových kotlín a na svahy so severnou expozíciou.
Osivo sejte nahusto, asi dva až tri centimetre hlboko a snažte sa čo najrovnomernejšie. Pri klíčení buďte trpezliví, môže trvať až dva týždne.

Veľkou výhodou hlavne pre záhradkárov, ktorý rastliny zeleného hnojenia do pôdy najčastejšie zapracovávajú ručne je, že zelené časti facélie sú krehké, pričom prakticky nedrevnatejú a ak, tak oveľa pomalšie než iné druhy. Ich zarýľovanie je oveľa jednoduchšie a rozloženie v pôde rýchlejšie, čo platí aj pre korene.

8 dôvodov, prečo pestovať facéliu
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Kedy ju vysiať?

Ak sa rozhodnete facéliu využiť na zelené hnojenie, prípadne ako medziplodinu na uvoľnené hriadky po skorých zeleninách, ak na nich aktuálne nič ďalšie nechcete pestovať, osivo môžete vysievať kedykoľvek počas celej hlavnej vegetačnej sezóny od začiatku mája do konca júla. V teplejších lokalitách ešte aj začiatkom augusta. Neskoršia sejba (koncom septembra) na použitie facélie ako zimnej pokrývky pôdy má tú výhodu, že hoci rastliny vymrznú, nadzemná hmota tmavej farby zostane na hriadke a pôda pod ňou sa na jar rýchlejšie prehreje.

Facélia je známa tým, že naozaj dlho kvitne. Dokonca aj keď na jeseň klesnú teploty. Fialové súkvetia možno vidieť ešte v októbri.
zväčšiť Foto: SHUTTERSTOCK
facélia vratičolistá, zelené hnojenie,
aksamietnice, zelenina, cibuľa Čítajte aj Odpudia vošky, ozdravia pôdu, skvelé sú ako zelené hnojenie, pomôžu so zlým trávením aj pri bolestiach kĺbov

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #zelené hnojenie #facélia vratičolistá
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december