5 dôležitých záhradných prác na posledný júnový víkend: Stihli ste už všetky? Máte poslednú šancu dokončiť ich včas

Prihnojiť trávnik, pravidelne ho kosiť, polievať, odstraňovať odkvitnuté kvety, zberať úrodu zeleniny a ovocia, vysiať mrkvu na zimnú spotrebu aj ďalšie kolo hrachu, pozberať vňate byliniek... Toto všetko a ešte viac, treba robiť v júnovej záhrade.

27.06.2024 14:00
žena, zelenina, záhrada Foto:
debata

Pravidelné sledovanie predpovede počasia je pre záhradkárov samozrejmosťou. Podľa meteorológov nás čaká horúci víkend, preto do záhrady chodťe skoro ráno a potom až podvečer.

edamame Čítajte aj Zabudnite na predsudky, vysejte si zeleninovú sóju: Chuťou pripomína hrach, je nenáročná a nikdy sa vám nezunuje

1. Vysejte si cviklu na jesenný zber a skladovanie

Na to naozaj poslednú šancu, hoci pôvodne sa odporúčalo, siať na tento účel cviklu len do polovice júna. Jeseň však býva teplá a úrada vám preto dozreje aj z neskoršieho temínu. Ak chcete dopestovať len malé buľvičky na priamu konzumáciu, cviklu si vysejte ešte aj v polovici júla a nebudete ľutovať.

cvikla Čítajte viac Takmer zázračný všeliek pomôže s vysokým cholesterolom, ochráni srdce, upraví trávenie a vydrží vám v zásobe celú zimu

Sejte do riadkov vzdialených 25 cm od seba. Cvikla klíči veľmi pomaly, hriadku preto udržiavajte stále mierne vlhkú. Osvedčilo sa zakryť ju bielou netkanou textíliou. Po vzídení mladé rastlinky jednoťte na vzdialenosť 7 až 10 cm, aby mohli buľvy pekne dorásť.

  • Dobrý tip: Presvedčte sa, že cvikla už nemusí byť len tmavočervená. Na trhu je dostupná odroda ‘Boldor F1’ s netradičnou oranžovo-červenou šupkou a jasne žltou dužinou. Chuť je sladká a do šalátov sa dajú použiť aj mladé listy. Zberať môžete už malé buľvičky ako takzvanú baby repu.
Odroda cvikly ‘Boldor F1’ sa dá pripraviť... Foto: SHUTTERSTOCK, Pravda
cvikla, Boldor F1 Odroda cvikly ‘Boldor F1’ sa dá pripraviť strúhaná rovnako ako mrkva s jablkami, medom, vlašskými orechmi a s citrónovou šťavou, prípadne jesť čerstvá podobne ako reďkovka. V kuchyni môžete použiť aj mladé zelenožlté listy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jún #jún v záhrade #záhradné práce
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december