Zlikvidujú ríbezle aj maliny: 3 obávané škodce, pred ktorými sa majte na pozore! Neúprosne „úradujú“ počas celej sezóny

Drobné ovocie môže pestovať naozaj každý. Je pomerne nenáročné na starostlivosť, rez zvládne aj začínajúci záhradkár a hlavne pokiaľ ide o priestor, stromček ríbezle či egreša môžete mať aj na terase v kvetináči.

30.06.2024 08:00
ríbezle, ríbezla, maliny, malina Foto:
debata (3)

Škodce sa však nevyhýbajú ani tomuto nenáročnému ovociu. Nie je ich mnoho, no keď „udrú“, tak poriadne. Dôležité v ochrane proti nim preto je, aby ste ich čím skôr správne identifikovali a zasiahli vhodnými prostriedkami.

Na ríbezliach sú najčastejšími škodcami vošky, konkrétne voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis). Jej kolónie nájdete na spodnej strane listov, na ktorých sa budú vplyvom cicania škodcu tvoriť červenofialové alebo žlté pľuzgieriky. Veľmi typickým znakom výskytu sú skrúcajúce sa listy. Ak sa nové letorasty tvoria, tak už sú zakrpatené. Pri veľmi silnom napadnutí rastliny voškami nie je ničím výnimočným lepkavá medovica, ktorú sprevádzajú druhotné plesne – čerňovky.

+1

V lete prelieta okrídlená generácia vošiek na rastliny z čeľade hluchavkovitých, aby sa koncom tohto ročného obdobia vrátila späť na ríbezľové kry a nakládla vajíčka. Všetky spomínané druhy vošiek prezimujú na kroch v štádiu vajíčok v pazuchách púčikov.

Foto: SHUTTERSTOCK
voška ríbezľová, vajíčka, púčik,

Proti voškám na ríbezliach možno v zozname povolených prípravkov na ochranu rastlín nájst:

  • Aqua Vitrin K, ktorý však treba použiť preventívne,
  • Neemazal_T_S,
  • Nissorun 10 WP,
  • Rock Effect – pomocný prípravok na zvýšenie odolnosti rastlín,

Veľmi účinný však môže byť aj predjarný postrek aplikovaný čo najskôr po vypučaní krov s použitím prípravku, ako je napríklad Karate Zeon 5 CS alebo Mospilan 20 SP.

drobné ovocie, maliny, čučoriedky, jahody, bobuľoviny Čítajte aj Toto ovocie musíte mať: Malina do kvetináča, čučoriedka s plodmi veľkými ako čerešne, černica bez tŕňov a arónia na balkón

Maliny a černice

Krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus) je chrobák, ktorý prezimuje v štádiu lariev vo výhonkoch malín a černíc. Dospelé jedince sú pozorované zvyčajne v júni, samičky kladú vajíčka na zelené časti výhonkov. Larvy (biele) vyžierajú špirálovité chodbičky, nad ktorými sa pokožka výhonka mierne zdurí a pozdĺžne popraská, neskôr v tomto mieste výhonok usychá a odumiera. Keďže škodca vo výhonkoch prezimuje, účinnou ochranou je tie, na ktorých objavíte zdurené miesta, odrezať a spáliť.

Zdurenina a pozdĺžne praskanie výhonka ako... Foto: SHUTTERSTOCK
krasoň ostružinový Zdurenina a pozdĺžne praskanie výhonka ako príznak výskytu lariev krasoňa ostružinového.

Larvy (žlté) byľomora ostružinového (Lasioptera rubi) sa zavŕtavajú do drene výhonkov, čo spôsobuje tvorbu nádorov a hálok s priemerom jeden až dva centimetre. Larvy škodcu sa v nich vyvíjajú aj prezimujú, preto takéto výhonky pri jarnom reze odrežte a spáľte.

Príznaky napadnutia maliny byľomorom ostružinovým. Foto: SHUTTERSTOCK
byľomor ostružinový Príznaky napadnutia maliny byľomorom ostružinovým.
Pri oboch škodcoch je dôležitá prevencia v podobe dostatočnej starostlivosti o kry.
maliny Čítajte viac Praktický rez malín, ktorému budete konečne rozumieť: Podporte rodivý potenciál krov a vyťažte z nich maximum

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #maliny #ríbezle #egreše #choroby a škodce
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december