Kedy je správny čas na zber cesnaku + 15 tipov na sušenie: Špecifickej sezóny sa nebojte, rastliny vám spoľahlivo napovedia

S cesnakom či s cibuľou je to trochu inak ako napríklad s rajčinami. Kým pri nich viete pohľadom zhodnotiť stav dozretia, pri cibuľovej zelenine s konzumnými časťami nachádzajúcimi sa v pôde, musíte využiť iné triky na overenie vhodnosti zberu.

01.07.2024 06:00
cesnak Foto:

V konečnom dôsledku však nejde o nič komplikované. Stačí vedieť, že napríklad cesnak paličiak vám sám nahlási tak akurát dozreté cibule. Že ho nepestujete? Nič to. Aj klasické odrody signalizujú svoju zberovú zrelosť.

Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak, zber, sušenie

Ako teda určíte správny termín zberu cesnaku?

  • Nepaličiakom začne poliehať vňať podobne ako je tomu pri cibuli.
  • Pri paličiakoch je dôležité, nechať si v porste aspoň dve-tri rastliny s kvetnými stvolmi. Keď je cesnak zrelý, stonky sa začnú zo špirálovitého zatočenia vyrovnávať a tak oznamovať čas zberu.
cesnak, cesnakové výhonky Čítajte viac Na kvalitnú úrodu cesnaku treba vylomiť tieto výhonky. Čo potom s nimi? Využite ich v kuchyni a u stravníkov zabodujete
Oneskorený zber cesnaku môže pri niektorých odrodách spôsobiť prezretie obalových šupiek – hlávky sa začnú rozpadať.

Iba za vňať ho neťahajte

Pri zbere cesnaku platia v podstate rovnaké pravidlá, ako pri cibuli. Jedným z nich je napríklad to, že rastliny nikdy len tak neťaháme za vňať. V čase zberu je už čiastočne preschnutá, stráca pružnosť, ľahko sa vytrhne. I keď sa vám môže zdať, že cesnak pomerne plytko zakoreňuje, vždy si ho najskôr podrýľujte a až potom vytiahnite z pôdy.

Aj cesnak treba pri zbere vždy najskôr podobrať... Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak, zber, sušenie Aj cesnak treba pri zbere vždy najskôr podobrať vhodným náradím.

Ničím sa neprevinil, tak ho neotĺkajte

Žiaľ, aj toto je stále ešte bežná prax – oklepávanie cesnakových cibúľ z prebytočnej zeminy. Údermi dosiahnete jedine to, že úrode skrátite trvanlivosť, lebo bude citlivejšia na napadnutie plesňami. Cesnak aj od nalepenej pôdy preto vždy očistite jemným šúchaním rukami.

Hlávny cesnaku sa vždy dočisťujú ručne a... Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak, zber, sušenie Hlávny cesnaku sa vždy dočisťujú ručne a opatrne, aby ste ich nepoškodili.

Zabudnite na staré zvyky

Cesnak, a platí to aj pre cibuľu, po zbere nikdy nenechávajte na hriadke preschnúť. Treba si uvedomiť, že teploty a intenzita slnečného žiarenia sú v posledných rokoch celkom iné, že keď úrodu cesnaku zberali vaši rodičia či starí rodičia. Ak je slnečné počasia, ktoré v podstate na dobré preschnutie potrebujete, cesnak sa vám na hriadke môže doslova upiecť. A nie, nezostane taký lahodný, ako keď ho dáte v alobale s bylinkami a maslom do rúry. Skôr naopak. Slnkom znehodnotený nie je vhodný na konzumáciu.

15 možností, ako po zbere sušiť cesnak

Po zbere môžete cesnak s vňaťou zviažte do viazaničiek, zavesiť na zatienené a dobre vetrané miesto a nechajte tri až štyri týždne dosušiť. Šikovnejší si ho môžu zapliesť do vrkoča alebo venca. Využiť sa dajú rôzne sušiakové systémy. Cesnak môžete sušiť aj v tenkej vrstve v debničkách. V takom prípade však odstrihnite korienky a stonky zrežte kolmo asi na tri centimetre. Stonky zrezané šikmo by mohli počas skladovania mechanicky poškodiť hlávky. Počas sušenia treba cesnak občas prehrnúť.

Fotogaléria
+12
Ako si vyrobiť sušiak na cibuľu, ktorý skvele poslúži aj pre cesnak?
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Po vysušení cesnak očistite, zastrihnite mu korienky a usušené suknice (šupky) ručne ošúpte. Pri tejto práci vám veľmi dobre poslúži kúsok molitanu.
Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak, zber, sušenie
edamame Čítajte aj Zabudnite na predsudky, vysejte si zeleninovú sóju: Chuťou pripomína hrach, je nenáročná a nikdy sa vám nezunuje

© Autorské práva vyhradené

chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #cesnak #zber cesnaku #uskladnenie cesnaku
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december