Ako prvé si preto pripravte lepové doštičky na monitorovanie výskytu škodci. V prípade molíc majú žltú farbu. Rozvešajte ich v porastoch najviac ohrozených rastlín. Na voľných hriadkach sú to hlúboviny, ale v prípade silného výskytu sa oplatí, sledovať aj rajčiny. V krytých priestoroch skleníkov a fóliovníkov by mali byť tieto pomôcky záhradkára samozrejmosťou.
Čítajte viac Zbavte sa vošiek bez chémie nielen na kapuste: 8 ľudových metód vám ušetrí nervy aj peniazeProti moliciam sa nezasahuje preventívne, ale až po zistení výskytu škodcu.
Maroš Lučaj z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave odporúča pre záhradkárov proti moliciam tieto dostupné prípravky:
- Protect Duo (azadirachtin a pyrethrins): rajčiak, baklažán, uhorka, cuketa (skleník);
- Sanium System: rajčiak, paprika, uhorka, baklažán, cuketa (skleník) (flupyradifurone).
V prípade molíc je veľmi dôležité striedanie prípravkov s rôznymi účinnými látkami aj počas jednej vegetácie.
Konkrétne proti molici skleníkovej:
- Neemazal_T_S(azadirachtin): tekvica, uhorka, cuketa, rajčiak, baklažán, kapusta, kel;
- Karate Zeon 5 CS: rajčiak;
- Samuraj: rajčiak, uhorka;
- Vošky-Molice Stop (acetamiprid): rajčiak;
- Mospilan 20 SP (acetamiprid): rajčiak.
Konkrétne proti molici lastovičníkovej
- Mospilan 20 SP (acetamiprid): kapusta.
Konkrétne proti moličke kapustovej
- Biologický prípravok Lepinox Plus (Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki kmeň EG2348): reďkovka, listová zelenina, zeler, petržlen, hrach, fazuľa, tekvica, cuketa, dyňa, melón, rajčiak, paprika, baklažán, fenikel, bazalka.
Pre korektné použitie všetkých prípravkov je dôležité sa riadiť pokynmi, ktoré sú uvedené na etikete konkrétneho autorizovaného prípravku na ochranu rastlín.