Niektoré fungujú spoľahlivejšie než iné, preto treba skúšať a nájsť si ten svoj, osvedčený recept, ako s týmto nepríjemným hmyzom skoncovať. Máte ho? Podeľte sa oň v debate pod príspevkom a poraďme si navzájom.
Čítajte aj Odpudia vošky, ozdravia pôdu, skvelé sú ako zelené hnojenie, pomôžu so zlým trávením aj pri bolestiach kĺbovTakéto postupy proti nepríjemnému hmyzu najčastejšie odporúčajú Pravdou oslovení záhradkári:
- Všade, kde som doteraz mala mravce, som nasypala majorán a funguje to.
- Sypem soľ zmiešanú s práškom do pečiva na cestičky, kde sa pohybujú. Zaberá aj horúci ocot, účinkuje okamžite a keď zničíte kráľovnú, o chvíľu sú preč aj ostatné mravce.
- Používam kuchynskú soľ. Len pozor, ak jej nasypete veľa, vypáli aj trávnik.
- Ak si mravce urobia mravenisko v zámkovej dlažbe, nalejeme tam vriacu vodu. Ak sa nasťahujú pod ovocný strom, natrieme kmeň lepidlom na myši, aby sa nedostali k voškám. Ak sú v trávniku, posypem ho kypriacim práškom do pečiva.
- Osvedčili sa mi kvasnice, keď sa ich mravce nažerú, nakysnú a pokapú.
- V záhrade je najlepšie nasadiť mätu piepornú. Budete mať na čaj a mravce sa stratia. Mäta je tiež dobrá proti voškám.
Foto: SHUTTERSTOCK
- Držím palce všetkým, ktorí sa snažia bojovať s mravcami bez chémie. Ja som vyskúšala „plastové domčeky s látkou na sterilitu kráľovnej“ a kúpila som v drogérii pastu na kôru. Vyzerá, že zabrala.
- Osvedčila sa mi zmes zmiešaná pol na pol z rozdrvenej bielej kriedy a zo soli. Mravce zmizli za jeden deň.
- Na kmene ovocných stromčekov upevňujem lepové pásy.
- Stačí vo vode rozmixovať šupky z pomaranča a tekutinu naliať na obľúbené cestičky mravcov. Na pomaranče sú alergické aj komáre.
- Najlepšie sa mi osvedčila sóda bikarbóna, ale treba ju sypať, len keď neprší a nie je vlhko.
- Na mravce používam kurkumu alebo karí korenie.
- Usušenú kávovú usadeninu zmiešam so sódou bikarbónou v pomere 1 : 1 a nasypem na mravčie cestičky. Po 4 až 5 opakovaniach sa mravce už neobjavia
Náš špeciálny tip: Prilákajte do záhrady krutohlava
Tento operenec má trochu zvláštne, možno až mierne odpudivé pomenovanie, no v záhrade ho rozhodne oceníte. Na jedálnom lístku mláďat sú výlučne mravce a ich vajíčka. Tým sa krutohlav stáva jedným z ozaj cenných návštevníkov záhrad. Hniezdi v máji až júni raz ročne v dutinách a vyvesených búdkach.
Foto: Erik Müller