Na rozdiel od okrasných krov, ktoré disponujú stálymi a drevnatejúcimi nadzemnými časťami, kvitnúce trvalky sa každoročne obnovujú z, pod pôdou pučiacih púčikov. Ich bylinné výhonky môžete zredukovať už na začiatku zimy, no väčšinou sa odporúča počkať až na veľmi skorú jar, aby odumretá masa tvorila akúsi ochrannú perinu. Pomôže koreňom lepšie sa vyrovnať ani tak nie s mrazom, ako skôr so zimnou vlhkosťou.

Nie každý však tuší, že trvalky môžete strihať aj počas roka. Tak napríklad správne letné prerezanie je dobré pre zdravie rastlín a pri niektorých druhoch dokonca vedie k druhej vlne kvitnutia. Konkrétne koncom leta. Výhod, prečo so sebou do trvalkového záhona vziať nožnice, je však ešte viac.

1. Zabránite nechcenému samovýsevu
Nielen letničky, ale aj niektoré trvalky produkujú semená v hojných množstvách. Tie v záhradnej pôde často veľmi úspešne klíčia. Nové potomstvo sa nekotrolovane šíri v hustých trsoch a v niektorých prípadoch môže celkom potlačiť menej priebojnejšie, no žiaduce rastliny. Navyše, nie vždy sa zo semien vyrastené dcérske sadenice podobajú na materské rastliny, hlavne ak ide o hybridy. Prvá generácia potomstva často preberie vlastnosti a vitalitu divo rastúceho druhu zo šľachtiteľskej línie a menej priebojnú, ušľachtilú odrodu doslova vytlačí zo záhona.

Takýto jav možno pozorovať napríklad pri orlíčkoch (Aquilegia). Kým ušľachtilé odrody sú často viacfarebné, potomstvo zo samovýsevu po niekoľkých generáciách opäť ukáže základnú fialovomodrú farbu kvetu. Aby ste sa samovysievaniu a prípadnému nežiaducemu premnoženiu trvaliek vyhli, mali by ste po odkvitnutí a ešte pred dozretím semien kvetné stonky odstrihnúť.
- Dôležité je to hlavne pri šľachtených odrodách týchto druhov: astilba (Astilbe), zlatobyľ (Solidago), vrbica (Lythrum), alchemilka ‘Lady's Mante’ (Alchemilla), rebríček (Achillea), flox (Phlox), vojnovka (Polemonium), zvonček klbkatý (Campanula glomerata), pakost hnedočervený (Geranium phaeum).