Ktoré trvalky treba v lete ostrihať, aby znova zakvitli? Presný zásah nožnicami má hneď 4 výhody - pre vás aj rastliny

Pri mnohých druhoch trvaliek má zmysel, rezať ich už pri dokvitaní či hneď po odkvitnutí. Predídete nekontrolovateľnému samovýsevu, predĺžite obdobie kvitnutia a tiež životnosť rastlín.

03.07.2024 06:00
trvalky, trvalka, kvety, záhon Foto:
Astilba
debata

Na rozdiel od okrasných krov, ktoré disponujú stálymi a drevnatejúcimi nadzemnými časťami, kvitnúce trvalky sa každoročne obnovujú z, pod pôdou pučiacih púčikov. Ich bylinné výhonky môžete zredukovať už na začiatku zimy, no väčšinou sa odporúča počkať až na veľmi skorú jar, aby odumretá masa tvorila akúsi ochrannú perinu. Pomôže koreňom lepšie sa vyrovnať ani tak nie s mrazom, ako skôr so zimnou vlhkosťou.

funkia, funkie, hosta Čítajte aj Tienisté miesto, v ktorom hocičo nerastie? Na okraj trávnika, pod stromy, k jazierku aj do kvetináča. Tieto trvalky zažiaria!

Nie každý však tuší, že trvalky môžete strihať aj počas roka. Tak napríklad správne letné prerezanie je dobré pre zdravie rastlín a pri niektorých druhoch dokonca vedie k druhej vlne kvitnutia. Konkrétne koncom leta. Výhod, prečo so sebou do trvalkového záhona vziať nožnice, je však ešte viac.

Semená orlíčku klíčia pomerne dlho. Pokojne... Foto: SHUTTERSTOCK
orlíček obyčajný Semená orlíčku klíčia pomerne dlho. Pokojne môže trvať aj dva či tri týždne, kým sa objavia prvé klíčne lístky.

1. Zabránite nechcenému samovýsevu

Nielen letničky, ale aj niektoré trvalky produkujú semená v hojných množstvách. Tie v záhradnej pôde často veľmi úspešne klíčia. Nové potomstvo sa nekotrolovane šíri v hustých trsoch a v niektorých prípadoch môže celkom potlačiť menej priebojnejšie, no žiaduce rastliny. Navyše, nie vždy sa zo semien vyrastené dcérske sadenice podobajú na materské rastliny, hlavne ak ide o hybridy. Prvá generácia potomstva často preberie vlastnosti a vitalitu divo rastúceho druhu zo šľachtiteľskej línie a menej priebojnú, ušľachtilú odrodu doslova vytlačí zo záhona.

železník argentínsky Čítajte aj 5 úžasných trvaliek, ktoré by vám v záhrade určite nemali chýbať. Vhodné miesto im nájdete na každom pozemku

Takýto jav možno pozorovať napríklad pri orlíčkoch (Aquilegia). Kým ušľachtilé odrody sú často viacfarebné, potomstvo zo samovýsevu po niekoľkých generáciách opäť ukáže základnú fialovomodrú farbu kvetu. Aby ste sa samovysievaniu a prípadnému nežiaducemu premnoženiu trvaliek vyhli, mali by ste po odkvitnutí a ešte pred dozretím semien kvetné stonky odstrihnúť.

  • Dôležité je to hlavne pri šľachtených odrodách týchto druhov: astilba (Astilbe), zlatobyľ (Solidago), vrbica (Lythrum), alchemilka ‘Lady's Mante’ (Alchemilla), rebríček (Achillea), flox (Phlox), vojnovka (Polemonium), zvonček klbkatý (Campanula glomerata), pakost hnedočervený (Geranium phaeum).
Astilba
Zlatobyľ
+6Vrbica

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #rez #strihanie #trvalky #opakované kvitnutie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december