Záhradkári smútia: Vo veku 92 rokov zomrel nestor slovenského ovocinárstva a uznávaný odborník Ivan Hričovský

Z jeho rád čerpali generácie záhradkárov, pod jeho odborným vedením vyrástli mnohí profesionálni pestovatelia.

03.07.2024 11:37 , aktualizované: 13:46
Ivan Hričovský, úmrtie Foto:
debata (19)

O úmrtí Prof., Ing. Ivana Hričovského, DrSc. dnes informovala jeho domovská facebooková stránka, prostredníctvom ktorej sa dlhé roky prihováral záhradkárom. Smutnú správu pre Pravdu potvrdil aj vydavateľ jeho úspešných publikácií pre záhradkárov Boris Horák. Stalo sa tak 2. júla 2024.

Radil generáciám záhradkárov: Prof. Ivan Hričovský

Významný slovenský pomológ, profesor v odbore špeciálna rastlinná výroba na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, odborník v odbore ovocinárstvo a záhradníctvo, neúnavný propagátor záhradníctva a ovocinárstva, vedecko-pedagogický pracovník na Katedre ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Takto si ho budú pamätať generácie záhradkárov. Vždy ochotného poradiť a podporiť v pestovateľskej snahe.

Fotogaléria
+6

Prof., Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

sa na rodil 23. januára 1932 v obci Horný Hričov. Po skončení štúdia na Vysokej škole záhradníckej v Lednici na Morave v roku 1955 pôsobil v ovocinárskom výskume na Šlachtiteľskej stanici v Rajeckých Tepliciach, Zarieč-Keblove, plantáži drobného ovocia v Okoličnom, VÚRV v Piešťanoch (1969 – 1977) a Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach.

Od roku 1989 pôsobil na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde sa zaslúžil o vznik Fakulty záhradného a krajinného inžinierstva. Okrem toho, že vychoval mnohých súčasných odborníkov ovocinárov, svoje bohaté vedomosti a skúsenosti ochotne odovzdával aj širokej laickej verejnosti.

Strihanie stromčekov za účasti Ivana Hričovského, odborníka na ovocinárstvo a záhradníctvo
Video
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zúčastňoval sa mnohých prednášok a praktických inštruktáží, bol členom redakčných rád viacerých časopisov, autorom desiatok odborných publikácií, radil záhradkárom v televíznych aj rozhlasových reláciách. Medzi rokmi 1990 – 2010 pôsobil ako predseda Slovenského zväzu záhradkárov, neskôr sa stal čestným predsedom RV SZZ (Republikového výboru Slovenského zväzu záhradkárov).

Bolo mi cťou, pán profesor

Už počas štúdia na vysokej škole som vedela, že niekoľko desaťročí predo mnou, sa v rovnakých skleníkoch, viniciach a sadoch Záhradníckej fakulty v Lednici na Morave vzdelával aj nestor slovenského ovocinárstva profesor Ivan Hričovský. Bola som hrdá na to, že môžem čerpať znalosti od odborníkov, z ktorých mnohí prešli práve jeho profesionálnym vedením v časoch, keď ako akademik pôsobil na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Vôbec by mi však nenapadlo, že už o pár rokov ho spoznám osobne. Profesora Hričovského, ktorý všade, kde sa ukázal, spôsobil väčší rozruch a záujem davu než ktorákoľvek televízna či hudobná celebrita. Čaro osobnosti, no hlavne neuveriteľné znalosti z oblasti ovocinárstva budú navždy stáť za obdivom tohto jedinečného človeka.

„Lucka, fotia nás,“ bola jeho veta tesne... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
Michal Sedláček „Lucka, fotia nás,“ bola jeho veta tesne predtým, než vznikla táto fotografia z veľtrhu Záhradkár v Trenčíne.

Vážim si jeho odborné vedenie a čas, ktorý mi venoval pri písaní mojej prvej publikácie pre záhradkárov – Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov. Pri jeho nasadení a pracovnom vyťažení si našiel čas aj na podporu mladej generácie, ktorá s pokorou a odhodlaním šíri jeho odkaz o dôležitosti domácej produkcie ovocia. Jeho najobľúbenejšími boli jablká. Považoval ich za životný elixír. Napriek tomu nezabudnem, ako mi raz do telefónu povedal: „Lucka, napíšte záhradkárom o drobnom ovocí. Nech vedia, ako ho pestovať a hlavne to, aké je úžasné. Ja vám s tým pomôžem.“ A tak sa aj stalo. Minulý rok sme spoločne na veľtrhu Záhradkár túto publikáciu pokrstili. Bok po boku. Lebo presne toto bola celoživotná snaha profesora Hričovského – odovzdávať svoje rokmi nadobudnuté vedomosti všetkým záhradkárom – bez rozdielu.

Profesor Ivan Hričovský krstí publikáciu Drobné ovocie na veľtrhu Záhradkár v Trenčíne
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Ďakujem vám, pán profesor za dôveru a užitočné... Foto: Michal Sedláček
Ivan Hričovský, Lucia Sedláček Harničárová Ďakujem vám, pán profesor za dôveru a užitočné rady. Bolo mi cťou.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #Ivan Hričovský
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december