Vyzerá to veľmi zaujímavo. Trochu ako keby sa spod pokožky stonky tlačil akýsi votrelec. Drobné hrbolčeky sú prakticky po celej dĺžke hlavnej stonky. Na niektorých miestach dokonca praskla a tak sa nám ukázali v plnej paráde. Už ste niečo také videli? My rozhodne nie a priznáva to aj skúsený pestovateľ rajčín, Ing. Peter Gajdoštin. „Ja som ešte toto nezaznamenal,“ bola jeho prvá reakcia na naše fotografie, ktoré sme mu poslali.
V prvom momente nám napadlo, že možno sa na povrch tlačia adventívne korene, ktorých tvorbou sú rajčiny známe. Ale 1,5 m nad zemou a v takom hojnom počte? „Má to svoju logiku,“ uvažoval nahlas Gajdoštin. „Adventívne korene sa netvoria z povrchových buniek stonky, ale vznikajú hlbšie vo vodivých pletivách. Keď prerastajú smerom k povrchu, tvoria hrbolčeky, ktoré sú bežne viditeľné. Musia ale prerásť cez povrchové epidermálne vrstvy stonky. Obvykle sa uvádza, že bunky epidermis (pokožky) doslova spáchajú samovraždu, aby umožnili novým korienkom prerásť. A to je tá prasklina na stonke.“
Prečo sa to stalo?
Takéto hrbolčeky a praskliny sme zaznamenali len na jednej z trinástich odrôd rajčín, ktoré tento rok pestujeme. Konkrétne na ‘Golden Bumble Bee’ zo série Artisan. Ide o veľmi chutnú rajčinu, šťavnatú, s atraktívne vyfarbenými plodmi. Sú akoby červeno prúžkované na zlatooranžovom podklade.
Rastlina je pomerne mohutná, stonky v porovnaní s ostatnými odrodami veľmi mohutné, hrubé, mäsité. No a práve to môže byť príčinou nášho miniproblému. „Iniciáciu tvorby adventívnych koreňov a následné prasknutie pokožky s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila vysoká vlhkosť posledních dní. Hrubá, dužinatá stonka bola schopná prijať viac vlahy a tým sa spustil celý proces, vysvetlil pestovateľ.“
Nie je to vážne, ale poškodené miesto treba sledovať
Tak, ako pri každom inom poranení rastliny, aj takáto, v podstate prirodzená prasklina môže byť vítaným miestom pre vstup rôznych nežiaducich patogénov. Ak teda nájdete niečo podobné, buďte na pozore a rany kontrolujte. Dobré tiež je, rastlinu pod a nad takto poškodeným miesto vyviazať k opore, aby ste stonku čo najviac odľahčili a v oslabenom bode sa po nasadení väčšieho počtu plodov nevylomila.