„Prečo moja hortenzia každý rok rozkvitne len po stranách?“ pýta sa pani Eva. Zbystrite, ak máte podobný problém

Hortenzie zažívajú veľkolepý návrat. Obľúbené sú do klasických aj novozaložených moderných záhrad. Predávajú sa nielen v záhradníctvach a záhradných centrách, ale aj doslova vedľa pečiva v supermarketoch. A hlavne tu sa často dejú rôzne omyly.

06.07.2024 17:00
hortenzia pílovitá Foto:
debata

Najznámejším druhom je rodáčka z východnej Ázie hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla). Rovnako obľúbené sú však aj hortenzie stromčekovité (Hydrangea aborescens). Tieto Severoameričanky sa dobre vyrovnávajú s tieňom i so slnkom, vyznačujú sa slušnou mrazuvzdornosťou a bohatým kvitnutím. Najznámejšou odrodou je ‘Annabelle’ s krémovobielymi veľkými kvetmi guľovitého tvaru. V záhradách ale často vidieť aj hortenziu metlinatú (Hydrangea paniculata). Jej kvety sú usporiadané v dlhých metlinách. Bohaté súkvetia a nové farby kvetov sú výsledkom moderného šľachtenia, no i tak sa obľube tešia najmä biele či krémové klasiky.

rez okrasných krov, hortenzia, jeseň, zima Čítajte viac Aby hortenzia krásne kvitla, vyžaduje rez. Nezmeškajte správny čas a pozor na to, čo odstrihnete. Vieme, ako nešliapnuť vedľa

Naša čitateľka, pani Eva zo Zlatých Moraviec sa na nás obrátila s prosbou o radu. Už niekoľko rokov podľa jej slov pestuje hortenziu kalinolistú, no bohatých a plných súkvetí sa nie a nie dočkať. „Prečo moja hortenzia kvitne vždy len po stranách? Zopár kvietkov a dosť. Všetky stredné zostanú v púčikoch.“ V tomto prípade bolo vyriešenie pestovateľskej záhady pomerne jednoduché. Stačil jeden pohľad na priloženú fotografiu a hneď sme mali jasno.

Hortenzia pílovitá Foto: SHUTTERSTOCK
hortenzia pílovitá Hortenzia pílovitá

Pani Eva pestuje krásnu hortenziu pílovitú (Hydrangea serrata). Tá vyniká miskovitými súkvetiami, celkový vzhľad rastliny je jemný a vyhovuje jej polotieň. Tento druh je vzhľadom na výbornú odolnosť proti mrazom vhodný do chladnejších oblastí. No a práve jeho špecifickým poznávacím znakom sú zvláštne súkvetia, ktoré naplno rozkvitajú len po okrajoch kvetov.

+1
hortenzia Čítajte viac Vydrží modrá hortenzia dlhšie než jednu sezónu? Určite áno a nie je to mýtus. Kvety sú však doslova závislé od jedného prvku

V odrodovej rodine hortenzie pílovitej nájdete aj špecialitu s názvom ‘Daredevil’. Rastlina dorastie do výšky 100 až 120 cm, no vyniká výnimočnými čokoládovo sfarbenými listami. Kvety sú najskôr ružové, neskôr bordové. Rozkvitajú postupne v júli a auguste.

Hortenzia pílovitá ‘Daredevil’. Foto: slovensketrvalky.sk
hortenzia pílovitá Daredevil Hortenzia pílovitá ‘Daredevil’.

Vo všeobecnosti je hortenzia pílovitá na pôdu a stanovište nenáročná, no najlepšie sa jej bude dariť na polotienistom mieste a dobre znesie aj úplný tieň. Ideálna na pestovanie je dostatočne vlhká a výživná pôda. V príliš zásaditej môže rastlina trpieť chlorózami (blednutie a žltnutie listov).

Hortenzia pílovitá sa uplatní nielen ako... Foto: SHUTTERSTOCK
hortenzia pílovitá Hortenzia pílovitá sa uplatní nielen ako solitér, ale aj v skupinových výsadbách a vo voľných živých plotoch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #hortenzie #hortenzia pílovitá
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december