Zakalená, zelená, s riasami: Neuveríte, ale 3 letné starosti s vodou v záhradnom jazierku majú celkom jednoduché riešenia

Voda a leto k sebe neodmysliteľne patria. Či už ako príjemné osvieženie, alebo ako romantická kulisa k vychutnávaniu si slnečných lúčov.

07.07.2024 07:00
záhradné jazierko Foto:
debata (1)

Jazierko nie je, na údržbu jednoduchý záhradný doplnok, no ak sa správne založí na vhodnom stanovišti a so všetkými technickými náležitosťami, malo by fungovať prirodzene, ako prírodný ekosystém. Občas sa ale môže stať, že z nejakých príčin negatívne vplyvy prevýšia nad samočistiacou schopnosťou vodnej plochy a vtedy treba zasiahnuť. V prvom rade identifikovať problém a následne ho správne vyriešiť. Poradíme vám, ako zvládnuť oba body v letnej starostlivosti o záhradné jazierko. Doslova profesionálne.

Čerstvo založené jazierko, teda v tomto alebo v... Foto: SHUTTERSTOCK
záhradné jazierko Čerstvo založené jazierko, teda v tomto alebo v minulom roku vyžaduje väčšiu starostlivosť. Rrastliny ešte nestihli dostatočne vyrásť, aby mohli prispieť k samočistiacim procesom a vytvoriť na vodnej hladine potrebný tieň.
hortenzia pílovitá Čítajte aj „Prečo moja hortenzia každý rok rozkvitne len po stranách?“ pýta sa pani Eva. Zbystrite, ak máte podobný problém

Rýchle tipy na preventívnu letnú starostlivosť

  • Z jazierka odstraňujte všetko, čo doň napadalo hneď, než nečistoty klesnú na dno.
  • Režte suché steblá tráv, odkvitnuté kvety pobrežných a odumreté listy vodných rastlín.
  • Podľa potreby dopĺňajte vodu v menších množstvách.
  • Pravidelne kontrolujte hodnotu pH a teplotu vody, lebo hlavne malé nezatienené jazierka sa počas leta rýchlo prehrejú.
  • Ak chováte ryby, tak vo veľmi teplom počasí udržiavajte zvýšený obsah kyslíka pomocou oxidátora.
Toto ste o koi kaproch nevedeli! Môžu vám napríklad doslova "zobať" z ruky
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Jazierková starosť číslo 1: Zelená voda

Vysoký obsah živín vo vode spôsobil nárast mikroskopických jednobunkových rias a siníc.

  • Čo s tým? Opäť treba nastaviť chemickú a biologickú rovnováhu v jazierku. Ako prvé aplikujte prípravok, ktorý na seba drobné nečistoty naviaže a tak vytvorí kal. Ten z dna odstránite filtráciou alebo jazierkovým vysávačom. Po každom takomto zásahu nezabudnite použiť prípravok, ktorý vo vode opäť nastaví potrebnú biologickú rovnováhu.
Foto: SHUTTERSTOCK
záhradné jazierko

Jazierková starosť číslo 2: Vláknité riasy

Vysoký obsah živín vo vode spôsobil nadmerné rozšírenie rias na dne jazierka.

  • Čo s tým? Ako prvé odstráňte čo možno najviac rias mechanicky, pričom je dobré pomôcť si prípravkom, čo zabezpečí, že riasy sa uvoľnia a vyplávajú na hladinu, odkiaľ ich potom jednoducho pomocou sieťky alebo špeciálneho prístroja na zber nečistôt z hladiny – skimmera, odstránite. Následne aplikujte prípravok na zlikvidovanie zostávajúcich rias. Preventívne pôsobí jeho použitie každých 4 až 5 týždňov. Asi o 2 až 4 dni, keď je na prvý pohľad vidieť, že riasy ubudli, je dobré, použiť ešte prípravok na úpravu celkovej biologickej rovnováhy v jazierku.
trvalky, trvalka, kvety, záhon Čítajte aj Ktoré trvalky treba v lete ostrihať, aby znova zakvitli? Presný zásah nožnicami má hneď 4 výhody - pre vás aj rastliny

Jazierková starosť číslo 3: Zakalená voda

Veľké množstvo polorozloženej organickej hmoty usadenej na dne alebo vznášajúcej sa vo vode.

  • Čo s tým? Začiatok riešenia tohoto problému je rovnaký ako v prípade vláknitých rias, pričom sa používa prípravok, ktorý okrem vyplávania rias na hladinu spôsobí aj oxidáciu nečistôt (bahno, odumreté časti rastlín, opadané lístie) usadených na dne a ich vynesenie na hladinu, odkiaľ sa potom odstránia sieťkou alebo skimmerom. Opäť je na záver dôležité aplikovať prípravok na zabezpečenie biologickej rovnováhy všetkých vodných procesov.
Foto: SHUTTERSTOCK
záhradné jazierko

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhradné jazierko #starostlivosť o záhradné jazierko
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december