Trik s týmto nápojom pravidelne používajte na uhorky, rajčiny, tekvice, melóny aj dyne a ničivá múčnatka sa im oblúkom vyhne. Máme to vyskúšané

Už prvé náznaky tvorby bieleho povlaku na listoch rastlín sú predzvesťou pohromy. Múčnatka si nevyberá a poškodzuje tak ovocné stromy, vinič, zeleninu, ako aj mnohé okrasné rastliny.

08.07.2024 06:00
tekvica, cuketa, mlieko, postrek Foto:
Mliekový postrek sa osvedčil aj proti plesni uhorkovej.
debata

Zasahovať proti nej treba preventívne. No kto chce v 5– či 10-dňových intervaloch postrekovať prakticky celú záhradu? Odhadujeme, že nikto. Čo však môžete urobiť je, že pri hlásených vhodných podmienkach pre výskyt tejto hubovej choroby odborníkmi z ÚKSÚP v Bratislave, budete najcitlivejšie druhy zeleniny, ale aj napríklad na múčnatku veľmi náchylný nechtík lekársky preventívne ošetrovať.

+5

Nie však zarobeným chemickým postrekom, ale mliekom. Áno, je to tak. Mlieko ako prevencia použitá včas, zaberá proti múčnatke dokonale.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Kvalitné, dalo by sa povedať, že pravé mlieko obsahuje prirodzené baktérie a látky, ktoré na povrchu listov vytvárajú zásadité prostredie nevhodné pre rozvoj hubových patogénov. Samozrejme, treba použiť mlieko plnotučné, takzvane živé, nie trvanlivé. Ideálne, ak máte prístup k naozaj čerstvému, nepasterizovanému. Zrieďte ho v pomere 1 : 5 s vodou (napríklad 100 ml mlieka a 500 ml vody) a každých desať dní cukety, uhorky, zimné tekvice, ale aj rajčiny a ostatné pestované rastliny, pri ktorých máte zlú skúsenosť s výskytom múčnatky výdatne postriekajte tak, aby ste zmáčali listy aj zo spodnej strany. Najúčinnejšie je, začať už na mladých ešte nerodiacich rastlinách a postrek pravidelne opakovať.

Ak sa už múčnatka na rastline objaví, nečakajte... Foto: SHUTTERSTOCK
múčnatka, tekvica, cuketa Ak sa už múčnatka na rastline objaví, nečakajte na jej rýchle a intenzívne rozšírenie. Už pri prvých práznakoch bieleho povlaku poškodený list či listy, vrcholy výhonkov alebo plody z rastliny hneď odstráňte.

Mlieko funguje podobne ako proti múčnatke často odporúčaný hydrogénuhličitan draselný (draselná jedlá sóda/bikarbonát draselný). Tiež zvyšuje hladinu pH. Tak vznikne zásadité prostredie, ktoré nie je ideálne pre rast húb, teda ani múčnatky. Miešajú sa tri lyžice hydrogénuhličitanu draselného, tri lyžice rastlinného oleja a pol lyžičky tekutého mydla (ekologického saponátu) s 3,8 litrami vody. Hotový postrek sa preventívne aplikuje na rastliny.

vinic Čítajte viac Kým na časti Slovenska úraduje múčnatka, inde sa treba pripraviť na peronospóru: Zistite, ktorej hrozbe čelíte u vás

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #mlieko #tekvice #múčnatka #uhorky #rajčiny #melóny #dyne
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december