Zasahovať proti nej treba preventívne. No kto chce v 5– či 10-dňových intervaloch postrekovať prakticky celú záhradu? Odhadujeme, že nikto. Čo však môžete urobiť je, že pri hlásených vhodných podmienkach pre výskyt tejto hubovej choroby odborníkmi z ÚKSÚP v Bratislave, budete najcitlivejšie druhy zeleniny, ale aj napríklad na múčnatku veľmi náchylný nechtík lekársky preventívne ošetrovať.
Nie však zarobeným chemickým postrekom, ale mliekom. Áno, je to tak. Mlieko ako prevencia použitá včas, zaberá proti múčnatke dokonale.
Kvalitné, dalo by sa povedať, že pravé mlieko obsahuje prirodzené baktérie a látky, ktoré na povrchu listov vytvárajú zásadité prostredie nevhodné pre rozvoj hubových patogénov. Samozrejme, treba použiť mlieko plnotučné, takzvane živé, nie trvanlivé. Ideálne, ak máte prístup k naozaj čerstvému, nepasterizovanému. Zrieďte ho v pomere 1 : 5 s vodou (napríklad 100 ml mlieka a 500 ml vody) a každých desať dní cukety, uhorky, zimné tekvice, ale aj rajčiny a ostatné pestované rastliny, pri ktorých máte zlú skúsenosť s výskytom múčnatky výdatne postriekajte tak, aby ste zmáčali listy aj zo spodnej strany. Najúčinnejšie je, začať už na mladých ešte nerodiacich rastlinách a postrek pravidelne opakovať.
Mlieko funguje podobne ako proti múčnatke často odporúčaný hydrogénuhličitan draselný (draselná jedlá sóda/bikarbonát draselný). Tiež zvyšuje hladinu pH. Tak vznikne zásadité prostredie, ktoré nie je ideálne pre rast húb, teda ani múčnatky. Miešajú sa tri lyžice hydrogénuhličitanu draselného, tri lyžice rastlinného oleja a pol lyžičky tekutého mydla (ekologického saponátu) s 3,8 litrami vody. Hotový postrek sa preventívne aplikuje na rastliny.
Čítajte viac Kým na časti Slovenska úraduje múčnatka, inde sa treba pripraviť na peronospóru: Zistite, ktorej hrozbe čelíte u vás