Zlepšia trávenie, čistia telo od škodlivých látok, pomôžu liečiť kožné problémy: 5 rád, čo od vás potrebujú ríbezle po zbere

Ríbezle majú naozaj veľkú pestovateľskú výhodu v tom, že pre ne nájdete miesto aj v skutočne malej záhrade. Navyše, môžete si vybrať ker alebo stromček, a to v podstate len na základe svojich estetických preferencií.

08.07.2024 14:00
ríbezle Foto:
debata

To, že ríbezle patria medzi vitamínové bomby a nášmu telu pomáhajú posilniť jeho prirodzenú obranyschopnosť, vedia aj odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, ktorí na zdravotné benefity tohto drobného ovocia poukázali na sociálnej sieti.

Ríbezle sú bohaté na:

  • omega 3-mastné kyseliny,
  • vitamín C,
  • rutín,
  • betakarotén,
  • kryptoxantín,
  • zea-xantín,
  • vápnik,
  • horčík,
  • mangán.
Ríbezle obsahujú tiež vlákninu, ktorá pomáha... Foto: SHUTTERSTOCK
ríbezle Ríbezle obsahujú tiež vlákninu, ktorá pomáha regulovať trávenie.

„Vysoký obsah vitamínu C, karotenoidov, retinolu, vápnika, železa a ďalších životne nevyhnutných živín z nich robí ovocie vhodné pre posilnenie našej obranyschopnosti“, priblížila vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ Zuzana Klinčáková. Ríbezle tiež pomáhajú v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám a majú diuretický účinok, teda čistia telo od škodlivých látok. „Protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti ríbezlí čiernych dokážu pomôcť bojovať proti mnohým kožným ochoreniam. Preto sa olej z ríbezlí čiernych používa na liečenie ekzému, psoriázy a atopickej dermatitídy“, dodal RÚVZ.

ríbezle Čítajte viac Nič nie je jednoduchšie, ako si práve teraz namnožiť ríbezle a iné bobuľoviny: 3 spôsoby, ktoré zvládnete bez skúseností

Odborníci však zároveň upozorňujú, že vysoký obsah vitamínu C v ríbezliach môže spôsobovať problémy ľuďom, ktorí sa stretávajú s ťažkosťami so žalúdkom a trpia žalúdočnými ochoreniami ako je gastritída, reflux či kyselina. Takisto nie sú vhodné pre alergikov.

Upečte si s nami zdravý ríbezľový koláč
Video
Zdroj: TV Varecha

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ríbezle #drobné ovocie #ríbezľový koláč
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december