Práve líšky sú prenášačmi pásomnice líščej (Echinococcus multilocularis). Ide o parazita, ktorým, ak sa nakazí človek, môže to mať pre neho až smrteľné následky. Ochorenie s názvom echinokokóza sa v organizme vyvíja celkom nenápadne. Správa sa ako zhubný nádor, ktorý pomaly rastie. Účinná liečba prakticky neexistuje. Pomôcť môže len chirurg a toto ochorenie sa, žiaľ, týka aj detí.
Čítajte aj 13 „babských“ rád, ktoré spoľahlivo fungujú proti mravcom + domáci, prírodný odpudzovač: Zatočte s nimi raz a navždyDobrou správou je, že vedci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied štyri roky pracovali na výskume (2016–2020), vďaka ktorému sa podarilo zlepšiť diagnostiku aj tohto parazita v ľudskom tele. Ako pre web Veda na dosah povedala Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV, za najdôležitejšie výstupy z tohto výskumu vedci považujú práve zavedenie a štandardizáciu molekulárnej diagnostiky alveolárnej a cystickej echinokokózy.
Podľa odborníčky MVDr. Martiny Miterpákovej zo SAV, bolo v rokoch 2000 až 2006 v rámci prieskumu Parazitologického ústavu vyšetrených 4 026 líšok hrdzavých z celého územia Slovenska, z ktorých bolo infikovaných 1 253, čo predstavuje 31,1 percent. Najviac ich bolo zistených na severovýchodnom a severozápadnom Slovensku. Výsledky výskumu poukazujú na to, že výskyt pásomnice u líšok v niektorých okresoch Trenčianskeho, Žilinského a Prešovského kraja dosahuje 40 až 60 percent.
Kde číha potenciálna nákaza?
Pásomnica líščia sa vám do tela dostane náhodným požitím vajíčka. Kde na neho natrafíte? Do okolia sa ich spolu s líščím trusom dostávajú tisíce. A hoci zaschnú, nezničí ich to. Skôr naopak. Len čakajú na vhodnú príležitosť. Vietor a voda ich šíri ďalej. Dokonca môžu byť v pôde, či na drobnom lesnom ovocí, ktoré si z chuti zajete priamo z kríčkov počas prechdázky či vysokohorskej turistiky. Problémom môže byť aj pitie vody z horského prameňa, alebo neumytie si rúk po práci v záhrade. Hlavne na dedinách susediacich s lesnými porastami sú líšky častými návštevníkmi. Pásomnica sa môže uchytiť aj v tenkom čreve psa či mačky. Stane sa tak síce nepriamo, prostredníctvom ulovenia infikovanej myši a prehryznutia jej pečene, no je to reálne.
Turisti sa na chlpatom návštevníkovi zabávajú, no neuvedomujú si riziká, napríklad v podobe možnej nákazy echinokokózou.
Pásomnica líščia je takzvaný parazit horskej klímy
Jej vajíčka uprednostňujú vlhké a chladnejšie podnebie. Od roku 2000 bolo zatiaľ na území Slovenska diagnostikovaných 11 prípadov alveolárnej echinokokózy u ľudí (informácia Parazitologického ústavu SAV z roku 2009), pričom takmer všetky tieto prípady sa vyskytli v oblastiach severného Slovenska (Žilinský a Prešovský kraj).
Pásomnica líščia sa však môže objaviť aj na juhu Slovenska. V okolí Bratislavy a Trnavy je podľa dostupných informácií pásomnicou nakazených asi 14 percent líščej populácie. A líška na sídlisku dnes nie je ničím výnimočným. Ako pre web preventivne.sk povedala MVDr. Martina Miterpáková, ktorá sa venuje skúmaniu tohto parazita a vyšetrila už tisícky zvierat, riziko pre človeka sa zvyšuje, lebo líšky už nekontaminujú len svoj prirodzený biotop v lesoch, ale aj záhrady, ihriská a parky.
Mraznička vás neochráni
Práve preto, že tento parazit obľubuje chladnejšie podnebie. Spoliehať sa na to, že keď pozberané maliny hneď zamrazíte bez umytia, zbavíte sa aj potenciálnych parazitov, je veľká chyba. Vajíčka pásomnice líščej týmto spôsobom nezahubíte. Bežná teplota v domácej mrazničke ich nijak negatívne neovplyvní. Pri –60 °C by trvalo týžden, usmrtiť ich. Dobrou správou však je, že parazit sa ničí varom. Prevarený džem alebo sterilizovaný kompót by mal byť bezpečný. Základným pravidlom, ako sa chrániť, je tiež dôkladná hygiena. Zeleninu a ovocie treba vždy poriadne umyť pod tečúcou vodou, rovnako ako ruky po práci s pôdou.
Prípadov nakazenia človeka v pomere s počtom nakazených líšok nie je veľa, ale ak sa objavia, sú vážne. Alveolárna echinokokóza je považovaná za najnebezpečnejšie červami spôsobené ochorenie.
Ak máte skúsenosť s pohybom líšok vo vašom blízkom okolí, či dokonca priamo na pozemku a vlastníte psa alebo mačku, pri ktorých je predpoklad, že by mohli uloviť nakazeného hlodavca, je dobré myslieť na preventívne vyšetrenia. Odporúčajú sa dvakrát za rok v podobe veterinárneho vyšetrenia trusu na prítomnosť pásomníc a odčervovanie, pričom treba použiť preparáty obsahujúce praziquantel, ktorý účinkuje aj na pásomnicu líščiu.