Nakaziť sa môžete v prírode aj v záhrade: Parazit spôsobujúci cysty na pečeni číha na ovocí a nezahubí ho ani mraznička

Nemusíte ísť na turistiku do Tatier, aby ste riskovali nákazu nepríjemnou pásomnicou. Štvornohý hostiteľ tohto parazita je dnes bežne videný aj v intraviláne miest a obcí.

09.07.2024 06:00
líška Foto:
debata (18)

Práve líšky sú prenášačmi pásomnice líščej (Echinococcus multilocularis). Ide o parazita, ktorým, ak sa nakazí človek, môže to mať pre neho až smrteľné následky. Ochorenie s názvom echinokokóza sa v organizme vyvíja celkom nenápadne. Správa sa ako zhubný nádor, ktorý pomaly rastie. Účinná liečba prakticky neexistuje. Pomôcť môže len chirurg a toto ochorenie sa, žiaľ, týka aj detí.

mravec, mravce, vošky Čítajte aj 13 „babských“ rád, ktoré spoľahlivo fungujú proti mravcom + domáci, prírodný odpudzovač: Zatočte s nimi raz a navždy

Dobrou správou je, že vedci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied štyri roky pracovali na výskume (2016–2020), vďaka ktorému sa podarilo zlepšiť diagnostiku aj tohto parazita v ľudskom tele. Ako pre web Veda na dosah povedala Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV, za najdôležitejšie výstupy z tohto výskumu vedci považujú práve zavedenie a štandardizáciu molekulárnej diagnostiky alveolárnej a cystickej echinokokózy.

Podľa odborníčky MVDr. Martiny Miterpákovej zo SAV, bolo v rokoch 2000 až 2006 v rámci prieskumu Parazitologického ústavu vyšetrených 4 026 líšok hrdzavých z celého územia Slovenska, z ktorých bolo infikovaných 1 253, čo predstavuje 31,1 percent. Najviac ich bolo zistených na severovýchodnom a severozápadnom Slovensku. Výsledky výskumu poukazujú na to, že výskyt pásomnice u líšok v niektorých okresoch Trenčianskeho, Žilinského a Prešovského kraja dosahuje 40 až 60 percent.

Odborníci vyšetrovali aj líšky z Tatranského... Foto: SHUTTERSTOCK
líška Odborníci vyšetrovali aj líšky z Tatranského národného parku. Pozitivita na pásomnicu líščiu bola okolo 40 percent. Išlo o jedince pohybujúce sa priamo v dedinách, v okolí rekreačných lokalít, tie, čo ich turisti bežne vídajú, ba dokonca kŕmia na Skalnatom plese či pri Rainerovej chate. Ľudia tak k šíreniu nákazy nevedomky prispievajú a neuvedomujú si riziko toho, že líška môže mať vajíčka parazita zachytené aj na srsti.

Kde číha potenciálna nákaza?

Pásomnica líščia sa vám do tela dostane náhodným požitím vajíčka. Kde na neho natrafíte? Do okolia sa ich spolu s líščím trusom dostávajú tisíce. A hoci zaschnú, nezničí ich to. Skôr naopak. Len čakajú na vhodnú príležitosť. Vietor a voda ich šíri ďalej. Dokonca môžu byť v pôde, či na drobnom lesnom ovocí, ktoré si z chuti zajete priamo z kríčkov počas prechdázky či vysokohorskej turistiky. Problémom môže byť aj pitie vody z horského prameňa, alebo neumytie si rúk po práci v záhrade. Hlavne na dedinách susediacich s lesnými porastami sú líšky častými návštevníkmi. Pásomnica sa môže uchytiť aj v tenkom čreve psa či mačky. Stane sa tak síce nepriamo, prostredníctvom ulovenia infikovanej myši a prehryznutia jej pečene, no je to reálne.

Turisti sa na chlpatom návštevníkovi zabávajú, no neuvedomujú si riziká, napríklad v podobe možnej nákazy echinokokózou.

Pásomnica líščia je takzvaný parazit horskej klímy

Jej vajíčka uprednostňujú vlhké a chladnejšie podnebie. Od roku 2000 bolo zatiaľ na území Slovenska diagnostikovaných 11 prípadov alveolárnej echinokokózy u ľudí (informácia Parazitologického ústavu SAV z roku 2009), pričom takmer všetky tieto prípady sa vyskytli v oblastiach severného Slovenska (Žilinský a Prešovský kraj).

Echinokokóza sa u nakazeného človeka prejavuje... Foto: SHUTTERSTOCK
líška Echinokokóza sa u nakazeného človeka prejavuje tvorbou cystických útvarov v pečeni či iných orgánoch. Rastú pomaly, a tak môže trvať aj 10 rokov, kým si všimnete, že máte problém.

Pásomnica líščia sa však môže objaviť aj na juhu Slovenska. V okolí Bratislavy a Trnavy je podľa dostupných informácií pásomnicou nakazených asi 14 percent líščej populácie. A líška na sídlisku dnes nie je ničím výnimočným. Ako pre web preventivne.sk povedala MVDr. Martina Miterpáková, ktorá sa venuje skúmaniu tohto parazita a vyšetrila už tisícky zvierat, riziko pre človeka sa zvyšuje, lebo líšky už nekontaminujú len svoj prirodzený biotop v lesoch, ale aj záhrady, ihriská a parky.

Najvyšší počet nájdených pásomníc v čreve... Foto: SHUTTERSTOCK
líška Najvyšší počet nájdených pásomníc v čreve jednej líšky bol viac ako 240-tisíc!

Mraznička vás neochráni

Práve preto, že tento parazit obľubuje chladnejšie podnebie. Spoliehať sa na to, že keď pozberané maliny hneď zamrazíte bez umytia, zbavíte sa aj potenciálnych parazitov, je veľká chyba. Vajíčka pásomnice líščej týmto spôsobom nezahubíte. Bežná teplota v domácej mrazničke ich nijak negatívne neovplyvní. Pri –60 °C by trvalo týžden, usmrtiť ich. Dobrou správou však je, že parazit sa ničí varom. Prevarený džem alebo sterilizovaný kompót by mal byť bezpečný. Základným pravidlom, ako sa chrániť, je tiež dôkladná hygiena. Zeleninu a ovocie treba vždy poriadne umyť pod tečúcou vodou, rovnako ako ruky po práci s pôdou.

Prípadov nakazenia človeka v pomere s počtom nakazených líšok nie je veľa, ale ak sa objavia, sú vážne. Alveolárna echinokokóza je považovaná za najnebezpečnejšie červami spôsobené ochorenie.
Vajíčka pásomnice líščej sú voľným okom... Foto: SHUTTERSTOCK
líška Vajíčka pásomnice líščej sú voľným okom neviditeľné. Sama pásomnica je dlhá asi len dva milimetre a hrubá ani nie milimeter.
drozd čierny Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

Ak máte skúsenosť s pohybom líšok vo vašom blízkom okolí, či dokonca priamo na pozemku a vlastníte psa alebo mačku, pri ktorých je predpoklad, že by mohli uloviť nakazeného hlodavca, je dobré myslieť na preventívne vyšetrenia. Odporúčajú sa dvakrát za rok v podobe veterinárneho vyšetrenia trusu na prítomnosť pásomníc a odčervovanie, pričom treba použiť preparáty obsahujúce praziquantel, ktorý účinkuje aj na pásomnicu líščiu.

Foto: SHUTTERSTOCK
pes, rodina, dieťa, zviera

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #nákaza #líška #parazit #drobné ovocie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december