Znie to ako sci-fi, ale sú záhradkári, u ktorých ide o trpkú realitu - cukety bez plodov: 4 dôvody, prečo sa ich nedočkali

Vaši susedia nevedia čo s nimi, takže o darované cukety núdzu nemáte. No vlastnými rukami dopestované chutia predsa len najlepšie. Prečo si ich práve vy nemôžete dopriať?

09.07.2024 14:00
cuketa Foto:
debata

Túto sezónu sa to stalo aj nám – cukety nie a nie rásť, hoci sme ich dvakrát podsievali. Iným problémom neúrody môže byť fakt, že rastliny vôbec nekvitnú alebo, že nasadené kvety razom zaschnú. Dôvody týchto nepríjemností sú rôzne, no väčšinou sa dajú pomerne jednoducho identifikovať a vyriešiť.

Prečo cukety vôbec nevzišli?

Môže ísť o nekvalitné osivo či také, ktoré ste mali už dlhší čas nesprávne uskladnené a tým stratilo klíčivosť. Tiež chlad a prílišná vlhkosť v období sejby spôsobujú zahnívanie semien. A pridáme aj tretí dôvod, ktorý sa tento rok pravdepodobne týkal nás – zle vyzretý hnoj. Cukety sú náročné na množstvo živín, preto ich sejeme do hniezd vylepšených vedrom kompostu. Tento rok sme však mali možnosť použiť maštaľný hnoj a pravdepodobne ešte nebol dostatočne vyzretý. Jeho prílišná čerstvosť klíčiace rastliny postupne spálila.

tekvica, cuketa, mlieko, postrek Čítajte aj Trik s týmto nápojom pravidelne používajte na uhorky, rajčiny, tekvice, melóny aj dyne a ničivá múčnatka sa im oblúkom vyhne. Máme to vyskúšané

Desiatky kvetov, no žiadne plody?

V tomto prípade sa pozrite, aké kvety na rastline prevažujú. Vo všeobecnosti sú tekvice, a teda aj cukety jednodomé a zároveň rôznopohlavné rastliny. Znamená to, že na každej cukete by ste mali nájsť:

  • Samostatne rastúce samičie kvety, ktoré spoznáte podľa krátkej stopky a malého semeníka. Ak boli opelené a následne oplodnené, postupne sa na nich vytvoria základy budúcich plodov.
  • samostatne rastúce samčie kvety, pre ktoré je typická dlhá tenká stopka. No a práve tieto samčie kvety obsahujú peľ.
Foto: SHUTTERSTOCK
cuketa, kvety

V chladnom, daždivom, alebo naopak pri veľmi suchom počasí s vysokými teplotami nedochádza ku kvalitnému opeleniu, na ktoré je potrebná prítomnosť hmyzu. Ten je menej aktívny a peľ v teple zasychá. Na bohato kvitnúcej rastline bez tvoriacich sa plodov tak určite prevažujú samčie kvety. Pomôcť s opelením môžete rastline tak, že nahradíte hmyz a spravíte to vy. Opatrne odrežte samčí kvet, odstráňte z neho okvetné lístky, čím odkryjete tyčinky s peľom. S takto pripraveným „štetčekom“ prechádzajte to bliznách samičích kvetov.

Či už z vašej, alebo z cukety od suseda, pripravte si tento skvelý slaný koláč
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Úplne neduživé rastliny alebo zelená džungľa listov?

Cuketa je teplomilná. Vyžaduje slnko, kyprú, výživnú pôdu a neustále dostatok vlahy. Ak má vhodné stanovište a dobre pripravenú pôdu pred sejbou, rastie prakticky sama a rodí tak, že úrodu nestíhate spracúvať. V opačnom prípade rastliny trpia. Často napríklad vysadené pod korunami stromov či v suchom tieni budov, alebo v terénnych priehlbinách, kde sa po výdatnej letnej búrke dlho drží voda. Faktom totiž je, že cuketa má rada vlhkú, ale priepustnú, nie pôdu ťažkú a dlhodobo podmáčanú.

Cukety sa osvedčilo nastielať slamou. Ak plody... Foto: SHUTTERSTOCK
cuketa, zeleninová záhrada, nastielanie, nástielka, slama, Cukety sa osvedčilo nastielať slamou. Ak plody neprídu do priameho kontaktu s pôdou, nebudú pri vlhkom a teplom počasí zahnívať.

Zopár prvých plodov a dosť?

Ak cukety počas sezóny napriek tomu, že ste vylúčili všetky spomenuté dôvody neúrody, náhle prestanú nasadzovať nové kvety a zakladať plody, príčinou môže byť vyčerpanie dostupných živín. Cukety sú doslova stále hladné rastliny. Tvoria množstvo plodov a bujnú nadzemnú hmotu listov, čo ich stojí kopec energie. Tú musia neustále dopĺňať. Nebojte sa, aj počas sezóny im prihodiť trochu kompostu, alebo skúste osvedčené hnojivo plné dusíka, pripravené z pŕhlavy dvojdomej či kompostový výluh.

Čo s toľkou cuketou? 5 naj spôsobov a 23 super receptov, ako sa vysporiadať s bohatou úrodou Čítajte aj Čo s toľkou cuketou? 5 naj spôsobov a 23 super receptov, ako sa vysporiadať s bohatou úrodou

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #cuketa
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december