Fio bankaFio banka

Ochráňte rastliny pred škodcami a podporte ich v raste: Na hnojivo z tejto buriny prisahajú generácie záhradkárov

Ochrana pestovaných rastlín sa dá robiť aj bez chémie, no má svoje limity. Preto tento prírodný produkt odporúčame skôr ako výdatné a rýchlo pôsobiace dusíkaté hnojivo, ktoré v sezóne ocení zelenina aj okrasné rastliny.

31.07.2024 06:30
eko postrek, hnojenie, zákvas, výluh, pŕhľava, Foto:
debata

Pravdou totiž je, že aj biozelenina vyžaduje živiny. Ich zabezpečovanie ale prebieha trochu iným spôsobom, než pri aplikovaní klasických postupov. Využitím nastielania, striedania plodín a zeleného hnojenia bude v pôde dostatok potrebných živín bez toho, aby ste ďalšie museli umelo pridávať.

Pomôžu vám s tým aj pôdne mikroorganizmy, ktoré požierajú organickú hmotu a vylučujú ju vo forme pre rastliny dostupných živín. Áno, pre niekoho to môže byť zanedbateľná kvapka v mori. Treba si však uvedomiť, že v zdravej pôde sú na jednom štvorcovom centimetri takýchto nenápadných hnojivových pomocníkov doslova miliardy. Napriek všetkému však budete potrebovať kompost, v ekologickom pestovaní to najcennejšie hnojivo.

kompost, kvetinový záhon, fúrik Čítajte viac Kvalitný kompost je pre záhradkára cennou surovinou: V tomto meste ho môžu obyvatelia získať zadarmo

Pri menej kvalitnej pôde môžete používať aj takzvané nepriame hnojivá, napríklad ílové horniny (bentonit) a minerály (kaolinit, montmorillonit, illit, vermikulit), ktoré, hoci nie sú významnými nositeľmi živín, pozitívne pôsobia na fyzikálne, chemické aj biologické vlastnosti pôdy. Rastliny vďaka nim môžu lepšie využiť živiny dodané napríklad prostredníctvom kompostu či viazať vzdušný dusík.

Späť k nenahraditeľnej zásobárni dusíka

Ako správnemu pestovateľovi vám v sezóne nesmie chýbať podomácky vyrobený zákvas z pŕhľavy. Je to doslova čarovné hnojivo plné dusíka a živín v takej forme, že ich rastliny dokážu okamžite využiť. A navyše skvelo funguje aj proti voškám.

Pŕhľavový zákvas ako hnojiv

Pred použitím vo forme hnojiva zákvas vždy rieďte s vodou v pomere 1 : 10. Zalievajte ku koreňom rastlín asi každých 10 dní, ale nikdy nie na suchú pôdu. Hoci je to výborné hnojivo obsahujúce množstvo prospešných živín, cibuľu, cesnak, hrach a fazuľu ním radšej nezalievajte.

Fotogaléria
Na prípravu hnojivového zákvasu si nazberajte...
Rastliny natrhajte, alebo nakrájajte na menšie...
+1Asi do dvoch tretín nimi naplňte väčšiu nádobu,...
V prípade, že potrebujete postrek proti voškám rieďte v pomere 1 : 20.
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zelenina #dusík #pŕhlava dvojdomá #domáce hnojivo
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december