Ešte zopár dní máte na to, aby ste si vysiali jednu z najvýživnejších jesenných zelenín: Ochráni srdce a upraví trávenie

Typické červenofialové sfarbenie buliev určuje vysoký obsah rastlinných farbív antokyánov. Ide o rovnaké látky, ako nájdete v čučoriedkach, v černiciach, v arónii a v ďalších tmavých plodoch či už ovocia alebo zeleniny.

10.07.2024 06:00
cvikla Foto:
debata

Tieto prírodné farbivá sú známe tým, že:

  • podporujú hojenie rán a zlepšujú stav poškodeného tkaniva,
  • priaznivo vplývajú na srdce a cievy – ochraňujú ich pred poškodením, ktoré môže spôsobiť vysoký cholesterol,
  • zohrávajú dôležitú úlohu pri odbúravaní tukov a sú nápomocné pri vredovej chorobe žalúdka,
  • podporujú funkciu mozgu a sú prospešné pre zrak.

Cvikla vám tiež zaručí pomerne bohatý prídel:

  • pektínov a organických kyselín, hlavne jablčnej, vínnej a citrónovej,
  • rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi,
  • nerozpustnej vlákniny, ktorá podporuje dobré fungovanie trávenia,
  • betaínu, dnes označovaného za veľmi dôležitý výživový doplnok.
Cvikla má pozitívny vplyv na krvotvorbu,... Foto: SHUTTERSTOCK
cvikla Cvikla má pozitívny vplyv na krvotvorbu, prospieva pri liečbe hypertenzie, arteriosklerózy a iných ochorení srdca a krvného obehu. Pôsobí proti kôrnateniu tepien, podporuje činnosť pečene.

Darí sa jej všade

Cvikla nemá zvláštne nároky na pestovateľskú teplotu, preto porastie prakticky v každej lokalite, no iné je to s pôdou. Pri nej treba dbať na poriadne hlboké predsejbové spracovanie. Ideálna je ľahká, dobre priepustná. Príliš kyslej pomôže jesenné vápnenie. Pretože cvikla neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom, najlepšie je pestovať ju ako následnú plodinu po druhoch s krátkou vegetáciou alebo v druhom slede. Aspoň dva roky sa tiež vyhýbajte hriadkam, na ktorých ste už cviklu alebo iné jej príbuzné druhy (mangold, špenát) pestovali.

Vzhľadom na časté vybiehanie cvikly do kvetu pre pôsobenie nízkych teplôt, je skôr než jarná istejšia májová sejba, ktorú môžete opakovať až do polovice júla.
Takto vyzerá cvikla vybehnutá do kvetu:
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Pretŕhajte a zužitkujte do šalátov

Po vzídení, v štádiu dvoch až troch pravých listov cviklu jednoťte v prípade, že ste nevysiali jednoklíčkovú odrodu na vzdialenosť 10 až 15 cm. Ak by ste ju nechali rásť nahusto, deformovali by sa buľvy. No tieto mladé rastlinky rozhodne nevyhadzujte. Hoci ešte nemajú buľvičky, sú použiteľné do šalátov vo forme listovej zeleniny.

Neskoršiu úrodu môžete mať na hriadkach až do prvých mrazov. Treba ju však pozberať ešte pred ich príchodom, lebo cvikla ľahko namrzne.
Aj takáto môže byť cvikla. Poloskorá odroda... Foto: SHUTTERSTOCK
cvikla Aj takáto môže byť cvikla. Poloskorá odroda ‘Boro F1’ pochádza z rovnakej holandskej šľachtiteľskej dielne ako obľúbená ‘Pablo F1’. Na rozdiel od nej má, ale, silnejší koreňový systém, vďaka čomu bez poškodenia prečká nepriaznivé pestovateľské podmienky, napríklad dlhšie trvajúce sucho. Dužiny je kvalitná, rovnomerne vyfarbená bez viditeľných belavých kruhov.
tekvica, cuketa, mlieko, postrek Čítajte aj Trik s týmto nápojom pravidelne používajte na uhorky, rajčiny, tekvice, melóny aj dyne a ničivá múčnatka sa im oblúkom vyhne. Máme to vyskúšané

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #zelenina #cvikla #júlová sejba #júlové vysievanie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december