Ostré lúče slnka znehodnocujú úrodu: Aj ovocie a zelenina môžu dostať úpal. Ako plody pred takýmto poškodením ochrániť?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že počas leta okrem ničivého sucha na rastliny negatívne pôsobí aj vysoká radiácia a podobne ako ľudia môžu dostať úpal?

10.07.2024 14:00
úpal, slnečný úpal, zelenina, rajčiny Foto:
debata

Hlavne ak je pôda veľmi suchá a rastliny sú vystavené plnému slnku po väčšinu dňa. Často k vzniku úpalu, hlavne pri jabloniach a hruškách napomáhajú aj sami záhradkári – silným presvetľovacím rezom, alebo pri rajčinách prílišných odlisťovaním. A hoci úpal nikdy nepoškodí všetky plody na strome či rajčiny na hriadke, časť plodov znehodnotí. . Rizikový je hlavne pre marhule, jablone, hrušky, čerešne, drobné ovocie, rajčiny, papriku, uhorky. Vo veľmi suchých rokoch s teplotami výrazne nad 30 °C sa pri nesprávne vykonaných zelených prácach vyskytne aj na viniči. Náchylné na pôsobenie slnka sú hlavne bobule stolových a modrých odrôd.

Nie je cesty späť

Poškodenie úpalom je nezvratné. Pletivá odumierajú, listy opadávajú. A hoci postupne narastú nové, strata asimilačnej plochy môže viesť k nižšej úrode. Pletivá postihnuté úpalom sú lokalizované a rozsah defektu sa časom výrazne nemení. V mieste poškodenia alebo na hranici zdravého pletiva však môže vplyvom nerovnomerného rastu dochádzať k pnutiu a praskaniu pokožky plodu, ktorý zakrátko podľahne moníliovej hnilobe.

monilióza, moníliová hniloba, jabloň Čítajte aj Fuj, takéto ovocie na stromoch vidieť nechcete. Prečo úroda hnije a ako sa dá podobným problémom predísť?

Úpal sa prejavuje:

  • na okrajoch listov chlorotickými (bledými) alebo hnedými škvrnami,
  • prípadne okrúhlymi hnedými ostro ohraničenými škvrnami na častiach listov a plodov vystavených slnku.
  • Rozptýlene môžu prechádzať aj niekoľko milimetrov do dužiny plodu. Tá potom hnedne a väčšinou má gumovitú až špongiovú konzistenciu bez typickej chuti.
Príznaky úpalu sú často zamieňané so spálou ružovitých, s akútnym nedostatkom železa, alebo s poškodením rastlín pesticídmi.
+7

Aké máte možnosti ochrany?

Priama ochrana proti slnečnému úpalo, samozrejme, neexistuje. Môžete však zvýšiť odolnosť rastlín na stresové faktory, z ktorých jedným je práve aj zintenzívnené slnečné žiarenie a nedostatok vlahy. Samozrejmosťou je dodržiavanie pestovateľských postupov, primerané hnojenie a zavlažovanie. Rastliny treba podporiť v ich prirodzenej odolnosti proti škodlivým činiteľom, v tomto prípade proti fyziologickej poruche. Okrem na trhu dostupných prírodných preparátov na celkové posilnenie odolnosti rastlinných pletív pamätajte tiež na to, že aj presvetlovací rez ovocných drevín má limity. Rovnako letné vylamovanie letorastov, alebo snímanie výhonkov viniča.

Typický problém rajčín

S popálením plodv slnkom sa stretávajú najmä záhradkári, ktorí rastliny nadmerne odlisťujú. Listy totiž fungujú ako tienidlá. Ak to s ich odstraňovaním preženiete, slnko spáli náhle odhalené plody. Úpal, teda fyziologická porucha sa na rajčinách prejaví žltými škvrnami na oslnenej časti plodu, primárne na strapcoch s južnou orientáciou. Ide totiž o to, že ak teplota plodu presiahne 35 °C, žlté farbivo sa nepremení na červený lykopén. Rajčiny preto nadmerne neodlisťujte. Zbavujte ich len zálistkov, najnižšie rastúcich (najstarších) a poškodených listov.

Pri prehriatí plodu sa žlté farbivo prestáva... Foto: dobrasemena.cz
slnecny upal Pri prehriatí plodu sa žlté farbivo prestáva meniť na červený lykopén. Nevyfarbená časť zostáva mdlá a bez chuti.
Aj priesady, nielen paprík bývajú často hneď po vysadení spálené slnkom.
Video
Dôvodom je nedostatočné otužovanie rastlín pred výsadbou. / Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #leto #ovocie #zelenina #úpal #choroby a škodce
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december