Jej výskyt preto môže byť rozsiahlejší. Upozorňujú naň aj odborníci z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v Bratislave.
Múčnatka mrkvová (Erysiphe heraclei), poškodzuje mrkvu, petržlen, paštrnák, zeler a fenikel.Ing. Maroš Lučaj, ÚKSÚP – OOR
V rámci preventívnych opatrení
ÚKSÚP odporúča dodržať odporúčanú hustotu výsevu, čo znamená, že mrkvu nebudete presievať, aby porast nebol prehustený. Správne nie je ani prehnojovanie dusíkom. Pravidelne treba dstraňovať burinu a zabezpečiť skoré jednotenie.
Čítajte aj Ochráni pred infarktom, zníži cholesterol, spomalí starnutie: Ako jedna z mála zelenín je prospešnejšia varená než surováNa chemickú ochranu sú povolené tieto fungicídy
Askon (azoxystrobin a difenoconazol) v malospotrebiteľskom balení je dostupný na použitie aj pre záhradkárov rovnako ako Mavita 250 EC a Score (difenoconazol). Prípravky Síra BL a Sulfurus sú vhodné všeobecne proti múčnatke na koreňovej zelenine, nielen na mrkve.
Povolené sú aj biologické fungicídne prípravky
Serenade Aso (Bacillus amyloliquefaciens kmeň QST 713) na mrkvu, petržlen, paštrnák a zeler. Ošetrenie sa vykonáva až pri zistení prvotných príznakov. Preventívne sa uskutoční výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami na šírenie, ktoré v tomto roku trvajú v lokalitách bez intenzívnych búrok približne od polovice júna.