Rastlinné postreky nepôsobia ako prípravky s účinnými chemickými látkami. Ani tie, čo kúpite v predajni nie sú priamo určené na hubenie škodcov. Poväčšine ide o pomocné rastlinné preparáty, ktoré vám majú prostredníctvom zvýšenia obranyschopnosti rastlín pomôcť, dostať škodce pod kontrolu. Znamená to, že hoci budú stále súčasťou záhradného ekosystému, na pestovaných rastlinách nespôsobia výrazné škody.
Čítajte viac Trik s týmto nápojom pravidelne používajte na uhorky, rajčiny, tekvice, melóny aj dyne a ničivá múčnatka sa im oblúkom vyhne. Máme to vyskúšanéPri použití rastlinných postrekov si treba uvedomiť, že nie sú také agresívne ako chemické prípravky. Ich účinok sa prejaví až po niekoľkokrát zopakovanej aplikácii.
Pŕhľava proti voškám
Kilogram čerstvej pŕhľavy nakrájajte na menšie kúsky a zalejte 10 litrami studenej vody. Máčajte 12 hodín bez kvasenia. Vzniknutý výluh pred použitím nerieďte (množstvá si upravte podľa seba s dodržaním pomeru).
Papraď proti pukliciam
Kilogram čerstvých listov paprade samčej nakrájajte na menšie kúsky, zalejte 10 litrami studenej vody a tri až štyri dni máčajte tak, aby nezačali kvasiť. Hotový výluh sceďte a použite podľa potreby.
Lopúch proti húseniciam
Tri kilogrami lopúchových listov zalejte 10 litrami studenej vody a nechajte tri dni lúhovať. Preceďte a výluhom postriekajte zeleninu náchylnú na výskyt húseníc, ako je napríklad kapusta.