A hoci sa lekárom v krátkom čase podarilo väčšinu zvierat stabilizovať, niektoré prípady skončili tragicky. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) Zuzana Bobriková.
„Mylne sa majitelia domnievajú, že k prehriatiu môže dôjsť, len keď je zviera uzavreté v nejakom priestore, napríklad v aute. Najčastejšou príčinou býva prehriatie vonku, keď má pes nadmernú fyzickú aktivitu v čase veľkých horúčav. K prehriatiu môžu dôjsť aj pri nevinne vyzerajúcom aportovaní,“ priblížila veterinárna lekárka Martina Karasová z Kliniky malých zvierat UVLF.

Problém s vysokými teplotami majú podľa odborníkov najmä plemená psov s krátkou lebkou a malým ňufákom, ktoré majú zmenšené dutiny a zúžené dýchacie cesty. Sťažené dýchanie a prúdenie vzduchu majú aj za normálnych okolností. V prípade vysokých teplôt a zvýšenej fyzickej aktivity môže u nich ľahko dôjsť k prehriatiu a kolapsu z nedostatku kyslíka aj po krátkej niekoľkominútovej aktivite.

Pes pri hrách a fyzickej aktivite ľahko precení svoje sily. „Preto musí za psa rozmýšľať majiteľ, odložiť hru a dlhšie prechádzky na neskoršie hodiny, dávať mu dlhšie prestávky v tieni, zabezpečiť dostatok vody a tiež miesto, kde sa vie ochladiť, napríklad chladivú podložku, chladnú dlažbu v kúpeľni alebo bazénik s vodou,“ upozornila Karasová. Netreba podľa nej zabúdať ani na vysoké teploty chodníkov a ciest, ktoré môžu popáliť zvieracie labky.

Prehriatie sa prejaví najprv nervozitou a neskôr apatiou, slabosťou, triaškou až dezorientáciou. Dýchanie je sťažené a zrýchlené, sliznice pyskov sú suché, neskôr môže pes výrazne slintať a mať penu okolo papule. Niekedy sa môže pridružiť zvracanie, hnačka, prípadne krvomočenie. V najhorších prípadoch dochádza k strate vedomia a záchvatom. „Ak takéto správanie spozorujete, je dôležité preniesť psa do tieňa alebo chladnej klimatizovanej miestnosti a položiť ho na studenú podlahu. Zvlhčovanie srsti studenou vodou musí byť postupné, najmä na brušku, labkách a vnútornej strane stehien. Nikdy neochladzujeme psa hodením do studenej vody, mohol by dostať šok a skolabovať. Po malých dúškoch mu poskytneme vodu na pitie a vyhľadáme veterinárneho lekára,“ skonštatovala Karasová.

SHMÚ: V niektorých okresoch môže byť v sobotu 13. júla 2024 až 38 stupňov
- Teploty v okresoch Trebišov, Michalovce a Sobrance môžu počas soboty vystúpiť na 38 stupňov Celzia. Upozorňuje na to na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu tretieho stupňa pred vysokými teplotami. Trvá od soboty 12.00 h do 19.00 h.
- Na zvyšku východného Slovenska a v južných okresoch vydali meteorológovia na sobotu (13. 7.) výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami, ktoré môžu dosiahnuť 35 až 36 stupňov.
- Teploty 33 až 34 stupňov môžu byť v okresoch, kde SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa. Týka sa zvyšného územia s výnimkou Trenčianskeho, Bratislavského a Žilinského kraja, okresov Poprad, Topoľčany a niektorých okresov Trnavského kraja.