Vyhovuje im suché a teplé počasie, kedy sa rýchlejšie rozmnožujú. Skvelo proti nim funguje použitie bioagensov – prirodzených nepriateľov. Ide napríklad o vajíčkového parazitoida Trichogramma evanescens, larválneho parazitoida Cotesia glomerata či parazitoida kukiel Pteromalus puparum. Larvami a kuklami sa však živia aj mnohé druhy vtákov, ktorých podpora v záhrade sa oplatí.
Poznáte rozdiel?
- Mladé larvy prvého a druhého instaru mlynárika kapustového žijúce v skupinách vyhrýzajú len malé dierky do listov, preto nespôsobujú významné škody. Oveľa nebezpečnejšie sú po treťom zvliekaní. Živia sa mäkkými časťami listov, z ktorých mnohokrát zostane len pevná žilnatina – spôsobujú holožery. Rastliny zároveň znehodnocujú trusom.
- Larvy mlynárika repového nežijú v skupinách, škody spôsobené na začiatku ich vývoja sú menšie. Pri druhej a tretej generácii však riziko znehodnotenia úrody stúpa, lebo sa vžierajú aj do uzavretých hlávok, ktoré znečistené trusom vo vlhkých podmienkach hnijú. Mlynárik repový je vážny škodca hlavne neskorých odrôd kapustovín.
Motýle prvej generácie lietajú od konca apríla do začiatku júna, keď sa kuklia. Druhá generácia sa liahne v júli, v teplých rokoch sa môže vyvinúť aj tretia.
Podomácky proti nenásytným škodcom
- Znížiť napadnutie kapustovín larvami mlynárikov vám, teraz už len v ďalšej sezóne pomôžu rajčiny, šalvia, mäta, rozmarín či dúška materina. Stačí, keď rastliny hneď v máji vysadíte medzi priesady. Ich vôňa motýle odradí od kladenia vajíčok.
- Na ochranu kapusty proti húseniciam mlynárika kapustového využite prebytočné rajčiakové zálistky. Za dve hrste ich nechajte dve hodiny lúhovať v dvoch litroch studenej vody a týmto výluhom postriekate kapustu.
Kedy siahnuť po chémii?
Ošetrenie porastu chemickými prípravkami povolenými do kapustovín a registrovanými proti larvám motýľov sa odporúča až v prípade, že výskyt húseníc spozorujete na viac než 10 percentách rastlín kapusty alebo na 5 percentách rastlín karfiolu. Platí to však len v prípade, že môžete hodnotiť 50 rastlín, čo v záhradách nebýva obvyklé. Niektorí odborníci preto odporúčajú aplikáciu ochranného prípravku vtedy, keď zistíte v priemere jednu húsenicu na rastlinu. Vždy treba použiť zmáčadlo a zasiahnuť proti mladým larvám ešte skôr, ako sa vhryzú do hlávok.
Dostupné prípravky v malospotrebiteľských baleniach
- Karate Zeon 5 CS (lambda-cyhalothrin): mlynárik (kapustová zelenina),
- Samuraj: mlynárik (kapustová zelenina),
- Spintor: mlynárik (kapusta),
- Decis Protech (deltamethrin): mlynárika (brokolica, karfiol, kel ružičkový, kapusta hlávková, čínska, kaleráb),
- Sanium Ultra (deltamethrin): húseničky mlynárika (brokolica, karfiol, kel ružičkový, kapusta hlávková a čínska, kaleráb).