Pravidlá polievania muškátov: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby bohato kvitli aj v tých najväčších horúčavách

Muškáty patria k najodolnejším letným kvetom nenáročným na starostlivosť, no aby naozaj intenzívne rástli a krásne kvitli, potrebujú dostatočné množstvo vody.

18.07.2024 06:00
muškáty, zalievanie, polievanie Foto:
debata

Na mnohých balkónovkách, ale, samozrejme, aj na iných rastlinách, vidieť, keď sú smädné. Začnú vädnúť, zhadzovať listy či celé výhonky. Muškáty toto nerobia. Vďaka tomu, že pochádzajú z juhoafrickej stepi, sú prispôsobené suchým obdobiam a vlhkosť si ukladajú do masívnych stoniek a listov. Obdobie sucha prežijú, no množstvo kvetov sa vplyvom nepriaznivých podmienok zníži.

Koľko vody potrebujú? Držte sa pravidla 10 percent

Aby mohli rastliny nerušene kvitnúť a intenzívne rásť, potrebujú správnu úroveň vlhkosti. Všeobecné pravidlo pre polievanie muškátov znie: doprajte im toľko vody, koľko je približne 10 percent objemu substrátu v nádobe. V prípade okenného kvetináča dlhého 80 cm je to asi 2,5 litra vody, zatiaľ čo kvetináč s jedným muškátom potrebuje len pol litra vody. Správne množstvo sa dá odhadnúť podľa toho, že pôdu len zvlhčí, ale nepremočí. Ak test prstom naznačí, že treba muškáty zalievať viackrát denne, môžete množstvo vody zvýšiť. Dajte na svoj úsudok.

Ako na to: Upcyklovaná veterná zvonkohra

Budete potrebovať tri malé a jeden veľký terakotový kvetináč. Namaľujte na ne vzory podľa seba. Omotajte špagát pevne okolo veľkého kvetináča tesne pod okrajom a potom okolo neho priviažte tri až štyri špagáty rovnakej dĺžky, aby ste ho mali za čo zavesiť. Tieto voľné špagáty zviažte spolu na ich druhom konci. Zvnútra veľkého kvetináča navlečte von cez spodný otvor dlhý špagát. Na jeho koniec vo vnútri kvetináča priviažte veľkú korálku, ktorá bude slúžiť ako zátka. Potom na špagát pripevnite tri malé kvetináče otvorom nadol a do každého pridajte korálky, ktoré budú fungovať ako zvončeky. Nakoniec zasaďte do veľkého kvetináča farebné vzpriamené muškáty a zaveste na vami zvolené miesto.

Fotogaléria
+1

Ako často v lete polievať?

Počas slnečných dní potrebujú muškáty väčšie množstvo vody. Môžete ich zalievať každý deň, ale buďte opatrní, aby ste ich nepreliali. Najväčším problémom zvyčajne nie je dočasné sucho, ale dlhotrvajúca vlhkosť. Ak je pôda v kvetináči vždy úplne nasiaknutá vodou, zálievku znížte.

Ako spoznáte, že muškáty potrebujú poliať?

  • Test prstom: Zastrčte prst približne 2 až 3 cm do substrátu. Ak je na pocit teplý a suchý, je správny čas na zálievku. Ak je pôda naďalej chladná a vlhká, vaše muškáty ešte nepotrebujú zaliať.
  • Alternatívna metóda kontroly vlhkosti: Ak máte pôdu plnú koreňov a neviete do nej vložiť prst, hmotnosť kvetináča vám napovie, aké množstvo vody potrebuje. Pomerne ťažký netreba zalievať. Ak sa vám zdá ľahký, muškáty potrebujú vodu. Časom sa naučíte, lepšie to odhadnúť.
  • Pozrite sa: Ak sa pôda oddeľuje od okraja kvetináča, pravdepodobne ste premeškali najvhodnejší čas na zálievku. Muškáty sú odolné a občas znesú aj takéto extrémne sucho bez toho, aby hneď uhynuli, ale substrát by ste mali čo najskôr zaliať.

Dobrý tip: Počas mimoriadne horúcich letných dní skontrolujte ráno aj večer, či muškáty nepotrebujú opäť zaliať. Vlhkosť pôdy kontrolujte aj po daždi. Listy môžu byť také husté, že niekedy sa ku koreňom v kvetináči dostane zhora len malé množstvo vody.

muškát Čítajte viac Pomôžte muškátom prečkať dažde bez ujmy: 6 tipov, ako neprísť o bohaté balkónové previsy

Veľmi záleží na spôsobe, akým polievate

  • Pomaly a plynulo: Zalievajte pomocou krhly (nepoužívajte polievaciu hlavicu) pod listami medzi rastlinami a nechajte vodu vsiaknuť do pôdy. Najvhodnejšia je voda izbovej teploty.
  • Vyhnite sa listom a kvetom: Nepolievajte ich zhora ani pomocou rozprašovača. Kvapky vody spôsobujú rýchlejšie starnutie kvetov a môže to viesť k tvorbe hubových ochorení. Zároveň zvyknú listy rásť tak husto, že voda by sa nemusela dostať ku koreňom.
  • Pozor na premočenie: Uistite sa, že prebytočná voda môže bez problémov odtekať, aby ste zabránili hnitiu koreňov. Drenáž zabezpečujú otvory na dne kvetináčov. Prebytočnú vodu z misky pod nádobou vylejte do 15 minút po zaliatí. Samozavlažovacie kvetináče sú navrhnuté tak, aby zabránili premočeniu.
zväčšiť Najlepší čas na zalievanie kvetov je v ranných... Foto: Pelargonium for Europe
muškáty, zalievanie, polievanie Najlepší čas na zalievanie kvetov je v ranných alebo večerných hodinách. Mimo najhorúcejších poludňajších hodín sa odparuje menej vody a muškáty dokážu vlhkosť lepšie využiť. V neskorých večerných hodinách nechajte krhlu na zalievanie na pokoji, aby rastliny cez noc preschli. Pri nevhodných podmienkach sa na vlhkých listoch môžu objaviť hubové ochorenia.

Ako vrátiť vlhkosť príliš vyschnutému substrátu?

Lepší spôsob pre zvlhčenie úplne suchého substrátu ako pomocou krhly je umiestniť kvetináč, okenný truhlík alebo závesný črepník na pol hodinu do vody. To poskytne substrátu dostatok času na nasiaknutie a jej uchovanie v póroch. Po 30 minútach muškáty vyberte a nechajte ich poriadne odtiecť.

muškáty, hnojenie Čítajte viac Všetko, čo by ste mali vedieť o hnojení muškátov: Tipy a triky pre zdravý rast a bohaté kvitnutie

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #polievanie #muškáty #zalievanie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december