Navyše, toto všetko sa stane pre drobné chyby, ktorým sa dá s prehľadom vyhnúť. Stačí si uvedomiť zopár faktov:
1. K úbytku zdraviu prospešných látok dochádza už pri mechanickom opracovávaní zeleniny a ovocia
Znamená no, že už pri lúpaní, oškrabovaní, okrajovaní prichádzate o to dobré, čo vám domáca úroda ponúka. Z ovocia a zeleniny preto odstraňujte len to najnutnejšie. Možno vás prekvapí, že práve okrajové listy šalátov, kapusty, kelu a ďalších podobných zelenín obsahujú najviac cenných látok. Automaticky ich nevyhadzujte len preto, že sú okrajové.
2. Vitamín C oxiduje
Toľko žiadaná a zdraviu prospešná kyselina askorbová, teda vitamín C pri každom narušení plodu, napríklad krájaním či strúhaním vplyvom kyslíka a enzýmov oxiduje na kyselinu dehydroaskorbovú. A hoci táto má na ľudský organizmus rovnaké účinky, ako pôvodná, nie je tepelne stabilná.
3. Obsah zdraviu prospešných látok sa znižuje aj pri prílišnom namáčaní plodov
Vo vode rozpustné látky po určitom čase prechádzajú z ovocia alebo zo zeleniny do vody, v ktorej ich máčate. Ak ju následne len zlejete bez využitia, oberiete sa nielen o vitamín C, ale aj vitamíny skupiny B a mnohé ďalšie minerálne látoky.
Pred umývaním je vhodné plody nešúpať, nekrájať a namiesto máčania ich oplachovať pod tečúcou studenou vodou.
4. Zbytočne dlhé varenie alebo ohrievanie pokrm znehodnocuje
Pri dlhšej tepelnej úprave dochádza k úbytku vitamínu C, vitamínu K aj kyseliny listovej. Straty v prípade zeleniny dosahujú straty vitamínu C 60 až 100 percent, kým pri krátkodobom dusení len 10 až 25 percent. Spôsoby prípravy a metódy spracovania ovocia a zeleniny majú významný vplyv aj na množstvo antioxidantov.
5. Zeleninu ani ovocie nevystavujte slnku
Straty zdraviu prospešných látok spôsobuje aj slnečné žiarenie. Najviac ovplyvňuje obsah vitamínu C, vitamínu A, vitamínov B2, BB5, BB6 a kyseliny listovej. Zelenina napríklad počas krátkeho pobytu na slnku stráca až 50 percent vitamínu C, kým v tieni za rovnaký čas len 15 percent.
6. Pozor aj pri zaváraní
Treba si uvedomiť, že aj v tomto prípade je, podobne ako pri varení, teplota rozkladu enzýmov, ktoré následne rozkladajú vitamín C 50 °C. Vysoko aktívne enzýmy sa nachádzajú hlavne v šaláte, póre, kôpre, karfiole, kapuste, zemiakoch, mrkve a tiež v ovocí, ako sú hrušky či jablká. Takéto enzýmy dokážu rozložiť 70 až 100 percent kyseliny askorbovej (vitamínu C).
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Rýchly a jednoduchý marhuľový džem na Varecha.sk