Je však pravdou, že v našich podmienkach je zbytočné, nechať rajčiny rásť, doslova až do neba. Ich rodivý potenciál naplno nevyužijete, keďže s príchodom prvých mrazov ich vegetácia skončím. Preto dbajte na to, aby ste na nich nechali len toľko strapcov s plodmi, koľko reálne stihne dozrieť. Kvety nasadené v priebehu augusta sú pri rajčinách pestovaných na voľných hriadkach už naozaj zbytočné. Rastlina dáva energiu tam, kde vyjde navnivoč. A podobne je to aj s takýmito zvlášnymi výhonkami.
No existuje aj ďalší prípad, a to výhonky vyrastajúce zo strapca s plodmi. Odborne sa hovorí o náchylnosti odrody na prerastanie súkvetí (strapcov s plodmi), ktorá je do istej miery odrodovo špecifická. Znamená to, že na niektorých odrodách, ako je napríklad ‘Pink Tiger’, ‘Mandat’ či ‘Rubylicious’ sa prejavuje častejšie a výraznejšie.

Nie je to tragédia, no rastlinu v tom nepodporujte
Tvorba výhonkov vyrastajúcich z koncov listov alebo zo strapcov s plodmi je akousi potrebou rastliny tvoriť nové rastové vrcholy. V týchto častiach totiž vznikajú látky (auxíny), ktoré jej zaisťujú hormonálu rovnováhu. Preto ak pôvodné rastové vrcholy odstraňujete, napríklad vyštipovaním zálistkov, rastlina sa doslova snaží prekabátiť vás a tvorí si ich inde.
Jednožnačne ich vylamujte
Keď budete odstraňovať zálistky, vylomte aj tieto výhonky na koncoch súkvetí, prípadne listov. Čím skôr, tým lepšie. Rastlina síce bude aj naďalej tvoriť ďalšie a ďalšie rastové vrcholy, no nepoľavte. Úrode tým prospejete. Všetka energia sa vloží do perspektívnych plodov a takéto zbytočné výhonky spolu so zálistkami nebudú ratslinu neprimerane zahusťovať.
