Každý vie, že by si mal dávať pozor na sršne, osy a včely. Ich bodnutie môže byť veľmi nepríjemné a dokonca spôsobiť rôzne zápalové reakcie trvajúce niekoľko dní, kým ich príznaky úplne ustúpia. Čo však chlpaté a tučnučké čmele? Niektorí ľudia sú si istí, že tento hmyz nemôže bodnúť. Iní tvrdia, že ich čmeľ už poštípal, a iní veria, že tento druh hryzie. Čo je skutočná pravda? Sú bacuľaté opeľovače také neškodné, ako sa zdá?
Nie všetky čmele majú žihadlo
Povery o tom, že čmele vás nepoštípu, hoci ich budete doslova otravovať alebo na ne nechtiac šliapnete v trávniku vychádzajú z toho, že nie všetky jedince tohto druhu majú k dispozícii obranné žihadlo. Pravdou je, že žihadlo majú len samice. Samce sú doslova neozbrojené. Ak teda natrafíte na robotnicu či dokonca kráľovnú, žihadlo sa vám môže ujsť. Zároveň však platí, že čmeľ vás nijak extrémne bolestivo nezraní.
Varujú pred bodnutím
Pri pozorovaní bzučiacich opeľovačov v záhrade, je len veľmi ťažké predstaviť si, že by na vás chceli cielene zaútočiť. Prelietajú z kvetu na kvet a plnia svoje stanovené úlohy. Pri čmeľoch je tento dojem skutočne správny. Patria k opeľovačom, ktorých dokáže vyrušiť naozaj len máločo. Uštipnutie čmeľom teda vyprovokujete len vtedy, ak ho ohrozíte napríklad prišliapnutím alebo zničením hniezda. Uštipnutiu však často predchádza hlasné, varovné bzučanie. Jasným varovaním je aj zdvíhanie strednej nohy, ktoré sa často nesprávne interpretuje ako „mávanie“ či dokonca stav, kedy je hmyz zranený. V krajnom prípade je dokonca čmeľ schopný, lahnúť si pred vami na chrbát, aby odprezentoval svoje obranné brucho. Keď sa tak stane, už by ste naozaj mali rýchlo odstúpiť. Našťastie čmele neútočia v skupinách, ako napríklad zemné osy alebo mravce, ktoré posielajú celé armády brániť svoje hniezda. Žihadlo pri bodnutí väčšinou nezostane v rane, ako v prípade včely. Čmeľ ho môže znova vytiahnuť a opakovane bodnúť niekoľkokrát za život.
Čítajte aj Pozor, aby vám neuleteli včely. Nuda hrozí aj v úli. Čo robiť, ak nechcete kade-tade lapať roje? Toto radí včelár zo StupavyAké bolestivé je uštipnutie čmeľom?
Čmele majú vzhľadom k svojej veľkosti aj pomerne veľké žihadlo. Nie je však úplne prispôsobené tomu, aby ľahko preniklo cez ľudskú pokožku. Hmyzu navyše často chýba potrebná sila. Ak sa mu to napriek tomu podarí, otvor po vpichu je o niečo väčší ako po včele alebo ose. Jed čmeľa je však slabší ako u jeho menších kolegov. Alergické reakcie sú preto slabšie a vyskytujú sa menej často. Napriek tomu jed spôsobuje v tele klasickú zápalovú reakciu s pálením, svrbením a opuchom tkaniva v okolí miesta vpichu.
Môže čmeľ pohrýzť?
V skutočnosti majú čmele okrem žihadla ešte jeden obranný mechanizmus – hryzú. Uhryznutie však nie je nebezpečné, len bolestivé a je jasným dôkazom veľkej nevôle tohto tvora. Keďže pri uhryznutí čmeľ nezanesie pod pokožku jed, je neškodné.