1. Po zbere sa postarajte o ríbezle
Kry a stromčeky ríbezlí treba po zbere úrody ošetriť:
- Odstráňte burinu, skyprite pôdu a pridajte kvalitný kompost.
- Nekyprite priveľmi do hĺbky, aby ste nepoškodili plytko uložené korene.
- Rastliny zavlažte a pôdu v okolí nastelte vhodnou nástielkou.
- Kry vyžadujú udržiavací rez – presvetlite ich. Režte tak, aby zostalo 5 až 6 mladých tohtoročných výhonkov, 5 až 6 z minulého roku a 3 až 5 trojročných. Staršie odrežte tesne pri zemi. Rovnakým spôsobom odstráňte aj slabšie nové výhonky. Ker sa smerom nahor lievikovito rozširuje a po presvetlení budú mať slnečné lúče prístup aj do jeho stredu. Pri reze myslite na to, že napríklad ríbezľa čierna aj josta rodia na jednoročnom dreve, preto nie je vhodný príliš hlboký rez, keďže sa v ďalšom roku oberiete o úrodu.
2. Predpestujte si fialky
Fialky ostrohaté (Viola cornuta) sú obľúbené dvojročné rastliny známe aj ako minifialky. Vyniknú nielen v nádobách na balkóne či terase, ale aj na záhonoch. V dostatočne výživnej a vlhkej pôde budú kvitnúť naozaj dlho. Fialky ostrohaté si predpestujete vysievaním osiva v júli až auguste do pareniska či skleníka. Optimálna teplota na klíčenie semien je 15 °C. Vysádzanie mladých rastlín je možné od augusta do októbra. Ideálny spon je 15 až 20 × 20 cm.
V ponuke predajcov najčastejšie nájdete zmes farieb. Kvety môžu mať takzvané žlté oko, bielu tvár, prípadne krídla alebo rôzne škvrny.
3. Poslednýkrát prihnojte ruže
V júli alebo začiatkom augusta ruže naposledy prihnojte, aby všetky výhonky do jesene dobre vyzreli. Vyhnite sa dusíkatým hnojivám. Použite také, čo majú vysoký obsah draslíka, ktorý podporí dobré vyzretie pletív a prezimovanie rastlín bez poškodenia.
Čítajte viac Nenechajte si zničiť ruže: Čiernu škvrnitosť aj múčnatku porazíte bežným bielym práškom a burinami, ktorých je všade dostatok4. Podoprite stromy obsypané úrodou
Ak včas podopriete konáre ovocných stromov, ktoré sú obsypané dozrievajúcimi plodmi, predídete ich zlomeniu. Podpera v tvare písmena T však musí byť upevnená tak, aby neodierala kôru. Osvedčilo sa vložiť medzi ňu a konár kus hrubšej gumy či molitanu. Zároveň sa nesmie poddávať váhe konára a prehýbať sa alebo sa zatláčať do zeme. Hlavne jablone a hrušky majú v niektorých rokoch naozaj bohatú úrody. Podopierať však treba aj slivky, ktorých drevo je veľmi krehké.
Čítajte viac Podoprite ovocné stromy, aby úroda nezlámala konáre: Urobte to včas a podperami, ktoré nenarobia škody5. Doprajte živiny naplno rodiacim rajčinám aj paprike
Správne prihnojovanie je jedným z dôležitých aspektov pri pestovaní plodovej zeleniny. Tieto rastliny totiž pre zdravý rast a bohatú úrodu potrebujú pravidelný a správny prísun živín. To, že pri vysádzaní priesad použijete dobre vyzretý kompost či iné organické hnojivo je samozrejmosť, no rastliny sú počas vegetácie naozaj veľmi „hladné“ a tieto živiny zväčša spotrebujú na prvotný rast. Neskôr ich preto treba doplniť.