Úroda z cudzieho poľa vás vyjde draho. Aj s jednou odtrhnutou kukuricou páchate trestný čin: Výška škody vás nezachráni

Čo myslíte? Čo je závažnejším činom? Krádež v obchode alebo odtrhnutie si jedného jablka v súkromnom sade či klasu kukurice z poľa?

15.08.2024 14:00
kukurica, pole, krádež, žena Foto:
debata (16)

Tipovali ste obchod? V takom prípade ste ešte nepočuli o farmárskom zákone, ktorý sa nezaoberá výškou spôsobenej škody. Za normálnych okolností totiž platí, že krádež (zmocnenie sa cudzej veci) sa definuje tak, že ak spôsobíte škodu nižšiu ako 700 eur (§ 125 TZ), ide o priestupok a ak vyššiu ako 700 eur, jedná sa o trestný čin krádeže.

Trestný čin krádeže sa však dá spáchať aj špecifickým konaním, pričom je úplne jedno, akú škodu v danom prípade spôsobíte. A práve na tom je postavený takzvaný farmársky zákon. Jedným zo špecifických konaní je v jeho prípade krádež, kedy ukradnutá vec pochádza z úrody z pozemku, ktorý:

  • patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu,
  • alebo ide o drevo nachádzajúce sa na lesnom pozemku,
  • prípadne o rybu z rybníka s intenzívnym chovom.
jablko, jablká, ruka Čítajte viac Komu patrí úroda? Pozor na protiprávne obohatenie, dokonca hrozí trestný čin krádeže. Čo robiť, keď vás ovocie obťažuje?

Do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, pričom dnes sa už viac používa pojem poľnohospodárska pôda, teda spadá všetko, čo je v katastri nehnuteľností evidované ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty. Z toho vyplýva, že krádež ovocia, zeleniny, hrozna a podobne napĺňa znaky krádeže bez ohľadu na výšku vzniknutej škody. Už aj kvôli jednému klasu kukurice alebo jablku sa dopustíte krádeže.

Podľa advokáta JUDr. Petra Raka je farmársky zákon len ľudovým pomenovaním. „V našej legislatíve by ste ho ako samostatný zákon hľadali márne. V skutočnosti ide o ustanovenie v trestnom zákone, ktorého účelom je chrániť úrodu na farmách a poliach, tiež drevo a ryby zo zákonom uvedených lokalít,“ vysvetľuje.

Megachile sculpturalis, invázna, včela Čítajte aj Čakáme sršňa, prišla veľká včela. Viacerí vedci nezávisle od seba pozorovali nový invázny hmyz. Môže bolestivo bodnúť?

Farmársky zákon platí už dlhé roky a má chrániť nielen farmárov/poľno­hospodárov pred krádežami poľnohospodárskych produktov, ale aj bežných občanov pred krádežami zo záhrad tým, že sa neskúma hodnota odcudzenej úrody, ale automaticky ide o trestný čin krádeže. Takto sa má uľahčiť trestnoprávny postih páchateľov, ktorí sa spoliehali na svoju beztrestnosť tým, že neprekročia výšku škody 266 eur.

V našom trestnoprávnom kódexe teda platí, že ak niekto z poľa ukradne čo i len jeden zemiak, slnečnicu či kukuricu, spáchal trestný čin krádeže s následným trestom a zápisom v registri trestov.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #krádež #záhrada #pole #právnik #právnik radí #krádež úrody
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december