Fio bankaFio banka

Komu patrí úroda? Pozor na protiprávne obohatenie, dokonca hrozí trestný čin krádeže. Čo robiť, keď vás ovocie obťažuje?

Môže si sused nechať plody z vášho stromu, ktoré prepadnú na jedho pozemok? A čo keď je situácia opačná? Nevyžiadaná úroda však môže spôsobovať aj problémy. Zhnité ovocie, osy, neporiadok... Aké sú vaše možnosti v týchto prípadoch?

30.07.2024 15:12
jablko, jablká, ruka Foto:
debata

Úroda ovocia na konároch stromov prevísajúcich nad susedov pozemok je vo vlastníctve vlastníka stromu, pretože ovocie je súčasťou stromu a strom je zas súčasťou pozemku. Vlastník má právo predmet svojho vlastníctva (strom) držať, užívať, požívať jeho plody i úžitky a tiež s ním nakladať. To platí aj vtedy, ak spadne ovocie zo stromu na susedný pozemok. Nestrácate tým k nemu vlastnícke právo.

Ako riešiť susedské spory?
Video
Zdroj: Pravda TV/Ide o právo

Vstúpiť môžete až po dohode

Po dohode so susedom môžete vstúpiť na jeho pozemok a ovocie si pozberať, či už opadané zo zeme, alebo priamo zo stromu. Sused by vám toto právo nemal odoprieť, ale nemôže na jeho dvor či záhradu vstupovať kedykoľvek a bez jeho vedomia s myslienkou, že veď si idete pre svoju úrodu.

Keď sused nemá o svoje ovocie záujem

Ak vlastník stromu neprejaví záujem o svoje plody, ideálnym riešením pre udržanie dobrých susedských vzťahov je, ak suseda upozorníte a ponúknete mu možnosť vstúpiť na váš pozemok, aby si mohol ovocie obrať alebo pozberať zo zeme. Možno vám rovno navrhne, že si ovocie môže otrhať alebo pozberať a nechať vy.

drozd čierny Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

Prečo musíte umožniť vstup?

Podľa § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka sú vlastníci susediacich pozemkov povinní umožniť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, ak to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb.

Foto: SHUTTERSTOCK
sused, susedia, jablká, strom

Sused si plody nemôže privlastniť

Ak prejavíte záujem o vašu úrodu visiacu nad susedov pozemok alebo na padavky a ich zber vám nebude umožnený, podľa práva sa môžete ovocia domáhať aj na súde, a to žalobou na vydanie veci. Váš sused ale nie je povinný, ovocie pozberať a odovzdať vám ho. Je povinný iba vám umožniť, aby ste si ho pozberali a odniesli.

Oberanie plodov z cudzieho stromu môže byť v krajnom prípade podľa výšky spôsobenej škody posudzované ako trestný čin krádeže, ak hodnota všetkých obratých plodov prevýši 266 €.

Keď vás cudzia úroda obťažuje

Plody padajúce z vedľajšej záhrady znečisťujú váš pozemok, hnijú, zachápachú, kvasia, lákajú osy a sršne? V tom prípade treba mať na pamäti, že vlastník veci (majiteľ stromu s plodmi) sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Je preto namieste vyzvať suseda, aby si plody pozberal, respektíve vhodným spôsobom zabránil ich padaniu.

pálenie, vypalovanie, záhrada, jeseň, Čítajte aj Za pálenie konárov na vlastnej záhrade pokuta až niekoľko tisíc eur? Vydymovanie susedov vás môže vyjsť pekne draho

Pozor na neoprávnené privlastnenie

Ak si vlastník pozemku spadnuté ovocie neprávom privlastní a spotrebuje, pôjde o protiprávne bezdôvodné obohatenie, ktoré musí byť vydané. Ten, kto chce plody na cudzom pozemku zberať, musí rešpektovať prevenčnú povinnosť a nespôsobovať pri zbere plodov škodu susedovi. Pri prípadnom vstupe na susedov pozemok za účelom pozberania plodov sa treba správať tak, aby nedochádzalo ku škodám, ktoré by ste museli nahradiť. Takou škodou by mohol byť napríklad pošliapaný záhon kvetov, poškodený záhradný nábytok či poškodené časti malých záhradných stavieb a podobne.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #právnik #susedské spory #opadané ovocie #padajúce plody #právne rady
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december