Hoci mnohí odborníci na víno nepovažujú burčiak za gurmánsku lahôdku, je medzi ľuďmi stále veľmi obľúbený. Bez problémov si však vychutnáte iba kvalitný nápoj, ktorý budete konzumovať s mierou. Burčiak obsahuje bielkoviny, vitamíny skupiny B a prospešné enzýmy, ale aj veľa cukru, oxidu uhličitého a kvasiniek, ktoré sú horšie stráviteľné.
Na výrobu burčiaka sa najlepšie hodia aromatické odrody, ako sú napríklad ‘Irsai Oliver’, ‘Muškát Moravský’ alebo ‘Lena’, ktoré majú navyše aj nízky obsah kyselín.
Viete, čo vlastne pijete?
Burčiak je čiastočne vykvasený mušt. Vznikne za niekoľko dní od začiatku kvasenia ako výsledok jednej etapy spracovania hrozna za účelom výroby vína, ktorá začína vylisovaním muštu z hrozna.
Ako spoznáte kvalitný burčiak?
- Burčiak z bieleho hrozna je mliečne biely až žltkastý. Hnedý alebo tmavý nápoj bude pravdepodobne prestarnutý, vyrobený z nekvalitného hrozna alebo z iného ovocia. Silný sediment na dne fľaše znamená, že nebol odkalený a môže obsahovať zvyšky šupiek, postrekových látok či iných nečistôt. Pravý burčiak sa pije teplý, vo fľaši stále kvasí, preto môžete vidieť drobné bublinky oxidu uhličitého. Má príjemnú kyselinku, plnú chuť a od začiatku je v ňom cítiť chuť odrody, z ktorej bol vyrobený. V žiadnom prípade nemôžete cítiť hnilobu alebo zatuchlinu.
- Burčiak môže byť aj červený, vyrobený kvasením muštu z modrých odrôd.
Burčiakom môže výrobca alebo predávajúci označiť len kvasiaci hroznový mušt vyrobený z hrozna dopestovaného a spracovaného na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky podľa § 12 ods. 2 zákona č. 313/2009 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve v znení zákona č. 198/2020 Z. z. určuje, že burčiak, vyrobený z hrozna zozbieraného v roku 2024, možno v roku 2024 ponúkať spotrebiteľovi od 01. augusta 2024 do 31. decembra 2024.