Nie je však kompost ako kompost. Dosiahnuť jeho správnu štruktúru s obsahom všetkých potrebných látok je často umenie. Nielen priebeh procesu kompostovania a dodržanie správnych postupov, ale hlavne vhodné suroviny z veľkej časti ovplyvňujú kvalitu finálneho produktu. Ak sa vám podarí dodržať všetky základné pravidlá, máte sčasti vyhraté. Potom už len stačí vedieť, kedy je kompost súci na správne použitie.
Čítajte viac 4 pravidlá úspešného kompostovania bez zápachu, nerozložených zvyškov, mušiek aj myší: Robte to takto pre top kompostNaozaj výživná surovina
Prostredníctvom kompostu do pôdy vrátite organické látky a živiny potrebné na zdravý rast rastlín a ich úspešné pestovanie. Je tak ideálnym a vysoko stabilným hnojivom. Skvelé je hlavne to, že živiny, ktoré obsahuje, sa do pôdy uvoľňujú postupne, teda nedáchadza k ich vyplavovaniu. Kompost môžete použiť pri rekultivácii plôch v okolí bytového domu, zúrodňovaní pôdy v záhrade, zakladaní trávnika, pestovaní zeleniny, ovocia a okrasných rastlín nielen vo voľnej pôde, ale aj v nádobách.
Čím rozmanitejšie suroviny budete pri kompostovaní používať, tým kvalitnejší a výživnejší kompost získate.
Pozor, treba si uvedomiť rozdiel!
- Surový kompost (čerstvý) má dva až šesť mesiacov. Ešte stále v ňom prebieha aktívny rozklad kompostovaných surovín. Už však nezapácha čpavkom ani použitými materiálmi. Keďže fáza stabilizácie nie je ukončená, živiny, ktoré obsahuje, nie sú naviazané na organické látky, preto sú rastlinám ľahšie prístupné. Takýto kompost je výborný na nastielanie pôdy v okolí kmeňov stromov či pod krami bobuľovín. Určite sa nehodí na siatie osiva ani na vysádzanie priesad.
- Vyzretý kompost už prešiel procesom stabilizácie, má hnedú až tmavohnedú farbu, jemnú hrudkovitú štruktúru, nezapácha, ale príjemne vonia podobne, ako lesná pôda. Jeho pravidelnou aplikáciou zlepšíte pôdnu štruktúru – vytvoríte takzvaný trvalý humus. Takýto kompost môžete použiť pri zakladaní trávnika, či nových pestovateľských plôch. Počas vegetácie je vhodná jeho rovnomerná aplikácia na zeleninové hriadky aj okrasné záhony.
Kompost sa nezaoráva, ale len plytko zapracuje do pôdy, napríklad hrabľami.
Praktický tip: Domáce overenie kvality
Tento test sa môže javiť zbytočným, no nie je to pravda. Ak máte po použití kompostu pochybnosti o jeho pomoci rastlinám, alebo si nie ste istí, či už bude vhodný na prípravu domáceho substrátu, žeruchový test vám zodpovie všetky otázky. V podstate ide o otestovanie klíčivosti rastlín, pričom sa používa žerucha, keďže v dobrých podmienkach klíči naozaj expresne rýchlo.
Ako na to?
Na plytký tanierik preosejte kompost, dobre ho navlhčite a vysejte osivo žeruchy siatej. Výsev prikryte fóliou na udržanie vlhkosti. Za tri až sedem dní:
- Vyklíčené, sýto zelené rastlinky svedčia o kvalitnom, dobre vyzretom kompost.
- Žltkastá žerucha vám dáva vedieť, že kompost je ešte stále nevyzretý – surový.
- Len veľmi málo vyklíčených semien znamená, že kompost ešte vôbec nie je vhodný na použitie v záhrade.
Koľko kompostu je dosť kompostu?
- Na pokrytie jedného metra štvorcového záhona/hriadky súvislou, jeden centimeter hrubou vrstvou kompostu budete potrebovať jedno plné 10-litrové vedro.
- Plný fúrik kompostu spoľahlivo pokryje približne päť štvorcových metrov plochy.
- Jeden kubický meter kompostu vám vystačí na sto štvorcových metrov záhradnej plochy.