Nie všetci si ju však budú môcť dopriať rovnako dlho. Aké je tajomstvo prosperity rastlín až do prvého jesenného mrazu? Spýtali sme sa skúseného pestovateľa Ing. Petra Gajdoština, čo odporúča záhradkárom v starostlivosti o papriku v čase plnej rodivosti.
1. Nastielajte
Rastliny pozitívne reagujú na nastielanie pôdy čiernou netkanou textíliou, ktorá bráni prerastaniu burín a zlepšuje prehrievanie pôdy. Áno, kým v okrasnej záhrade je takýto postup nežiaduci, sezónne používanie textílie na zeleninových hriadkach je dobrou pestovateľskou pomôckou. Rovnakú službu vám však spraví aj vrstva pokosenej trávy, alebo nasekanej slamy.
Čítajte aj Prečo je pokosená tráva tá najužitočnejšia vec, ktorú vo vašej záhrade ešte nepoužívate? 7 dôvodov na zmenu2. Nepodceňujte potrebu opory
Pretože paprika patrí medzi druhy s takzvaným dichotomickým vetvením a bez opory sa môžu jednotlivé výhonky zaťažené dozrievajúcimi plodmi vylamovať, saďte ju do riadkov tak, aby ste jej v prípade potreby mohli počas vegetácie zaistiť oporu – zatĺcť kolíky a rastliny k nim postupne, ako budú rásť, vyväzovať.
3. Porast papriky držte bez burín
Buriny uberajú živiny, tienia a tvoria prostredie vhodné na rozvoj chorôb. Porast preto udržujte čistý. Pri okopávaní nezabúdajte na to, že paprika zakoreňuje plytko a hlbším prekopaním môžete poškodiť korene. Pretože neznáša utlačenú pôdu s nedostatkom vzduchu, pri ošetrovaní aj zbere plodov sa snažte čo najmenej stúpať do koreňovej zóny rastlín.
4. Zavlažujte
Paprika má na vodu počas celej vegetácie značne vysoké nároky. Medzi jednotlivými závlahovými dávkami však nechajte pôdu dostatočne preschnúť, aby sa ku koreňom mohol dostať vzduch. Na ťažších pôdach a pri nastielaní čiernou netkanou textíliou premokrenie rastliny poškodzuje výraznejšie ako nedostatok vlahy.
5. V skleníku sledujte teplotu
Optimálna teplota na pestovanie papriky v skleníku je 24 až 28 °C cez deň a 16 až 20 °C v noci. Pri vyšších teplotách vetrajte, nezabúdajte však na to, že neznáša prievan.
Čítajte aj 6 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pri kúpe skleníka: Veľkosť, materiál, tvar strechy, systém vetrania + povolenia6. V krytých priestoroch dávajte pozor na vlhkosť
V čase zberu plodov sa vo fóliovníku aj v skleníku vyvarujte vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá je hlavnou príčinou rozvoja chorôb v mieste rán po odlomení z rastliny. Po zbere intenzívne vetrajte, až kým sa úplne zacelia. Pravidelne odstraňujte rastlinné zvyšky z porastu – polámané listy alebo výhonky po zbere, ktoré môžu byť príčinou šírenia chorôb.
7. Včas odhaľte škodce
Jemné listy papriky často poškodzujú vošky a roztočec chmeľový. Rastliny preto pravidelne kontrolujte, aby ste proti nim mohli čo najskôr zasiahnuť. Vošky škodia nielen priamym cicaním rastlinných štiav, ale môžu prenášať nebezpečné virózy. Na ich potlačenie sa používajú selektívne aficidy, olejové preparáty alebo biologická ochrana prostredníctvom Aphidius ervi.
V posledných rokoch sa na paprike čoraz častejšie objavuje roztočík. Napáda rastové vrcholky i listy, ktoré sa deformujú, žltnú až bronzovatejú. Najtypickejším poškodením plodov je ich matný povrch a jemná korkovitosť spôsobená cicaním škodcu. Ochrana proti nemu zatiaľ nie je vypracovaná, chemická proti roztočcovi chmeľovému však podľa pozorovaní praktikov znižuje aj populáciu roztočíka.