Prasknutá rajčina nie je len o vizuálnom poškodení plodu. Úroda sa týmto fyziologickým problémom reálne znehodnocuje, pretože jej hrozí napadnutie sekundárnymi hnilobami, najčastejšie alternáriovou škvrnitosťou, ale ničím výnimočným nie je ani zelená pleseň. Takéto plody nekonzumujte.
Prasknutý plod bez príznaku sekundárnej hniloby treba prednostne spracovať.
Prečo plody praskajú?
Hlavnou príčinou býva príliš veľa vody a vysoká vzdušná vlhkosť. Ak je druhá polovica leta daždivá, v bezpečí je len úroda pestovaná v krytých priestoroch. I keď, toto je tiež pomerne relatívne. Fyziologické praskanie si môžete spôsobiť aj nesprávnou zálievkov. Problémom na hriadkach býva aj postupné zväčšovanie sa rozdielov teplôt medzi dňom a nocou, čo spôsobuje, že plody sa orosia. Rajčiny vo väčšine prípadov praskajú v tvare kruhu a častejšie bližšie ku stopke (v hornej polovici plodu). Zriedkavejšie potom v tvare kríža alebo pozdĺžne.
Rajčiny sú extrémne citlivé na výkyvy počasia a najmä na zmeny vzdušnej vlhkosti.
Čo vám môže pomôcť, zachrániť úrodu?
Jedinou prevenciou je okrem pestovania rastlín v krytých priestoroch pravidelná a rovnomerná závlaha v období sucha. Ak sú však letné dažde intenzívne, nezostane vám nič iné, len sa s týmto problémom hlavne v prípade precitlivelých odrôd (napríklad ‘Tornádo’ a ‘Býčie srdce’) zmieriť. Zrelé popraskané plody rýchlo pozberajte a zužitkujte skôr, ako podľahnú hnilobe. V novej sezóne sa zamerajte na pestovanej odolnejších odrôd.