Na Slovensku sa podľa vedcov zabývali až 3 druhy nepôvodných pavúkov: Najväčší bol doteraz známy len v talianskych Alpách

Zoológovia z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) našli na území Slovenska tri druhy pavúkov, ktoré tu pôvodne nežili.

08.08.2024 06:00
pavúk, pavučina Foto:
debata

Túto informáciu poskytla pre TASR hovorkyňa SAV Monika Tináková. Zároveň zdôraznila, že pavúky sú pre prírodu mimoriadne dôležité. V potravnom reťazci sa uplatňujú ako korisť aj ako predátori a tým udržiavajú v prírode rovnováhu. Z hľadiska významu pre človeka sú mimoriadne dôležité v poľnohospodárstve a lesníctve, pretože fungujú ako bioagens, teda sa podieľajú na likvidácii škodcov. Pavúky sú tiež výborné ukazovatele stavu životného prostredia, takzvané bioindikátory.

strehúň škvrnitý Čítajte aj Slovenská tarantula, chlpatá beštia, jedovatá príšera: Pavúk, ktorý postavil na nohy Slovákov má u nás oveľa nebezpečnejšieho príbuzného

Ústav krajinnej ekológie SAV sa podľa arachnológa Pavla Purgata monitoringu pavúkov venuje dlhodobo. „Vďaka tomu sa zlepšuje povedomie nielen o druhoch už známych z nášho územia, ale pribúdajú aj nálezy druhov, ktoré u nás dosiaľ známe neboli. Zatiaľ sa na Slovensku podarilo zaznamenať viac ako 1000 druhov pavúkov,“ upozornil vedec.

Jeden z autorov opisu troch nových druhov pre... Foto: SAV, UKE SAV, v. v. i.
pavúk, pavúky Jeden z autorov opisu troch nových druhov pre Slovensko - Pavol Purgat pri výskume.

Pre Slovensko netypické pavúky objavili odborníci v pohoriach Burda a Slovenský kras. „Tieto pohoria totiž tvoria nárazníkovú zónu, ktorá umožňuje prílev rastlinných a živočíšnych druhov zo Stredomoria,“ povedal Purgat. Väčšina z nich podľa neho patrí k stredomorským druhom a svoje ťažisko rozšírenia majú južnejšie.

Suchá lesostep Slovenského Krasu – biotop... Foto: SAV, Pavol Purgat, UKE SAV, v. v. i.
pavúk, pavúky, Suchá lesostep Slovenského Krasu – biotop niektorých, pre Slovensko novoobjavených pavúčích druhov.

Slovenské názvy zatiaľ nemajú

Najväčší z objavených troch druhov je Mimetus laevigatus, ktorý je pozoruhodný tým, že sa výlučne živí inými pavúkmi. Ostatné dva druhy, Trichoncyboides simoni a Altella aussereri, sú podľa Tinákovej veľmi drobné, dlhé len niečo viac ako milimeter. „Než sa nám ho podarilo zaznamenať na Slovensku, bola Altella aussereri považovaná za druh, ktorý okrem južnej časti talianskych Álp nežije nikde inde na svete. Takže teraz vieme, že nejde o endemit. Tento druh žije skryto v pôde a ľahko tak unikne pozornosti vedcov,“ uviedol Purgat.

Mimetus laevigatus Foto: SAV, Pavol Purgat, UKE SAV, v. v. i.
pavúk, Mimetus laevigatus Mimetus laevigatus

Výskum sa uskutočnil v rámci projektu Výskum špecifických prvkov biokultúrnej krajiny na Slovensku grantovej agentúry VEGA.

upratovanie, ženy Čítajte viac Domáce triky na ochranu pred pavúkmi: Udržte ich mimo domácnosť a konečne zistite pravdu: Prežijú vo vysávači?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #pavúk #pavučina #pavúky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december