Toto je ich obdobie. Letné mesiace, teplo, dozrievajúce ovocie. Nečakajte, kým prirodzene zmiznú s príchodom ochladenia. Zakročte proti nim skôr, než vám zamoria byt a privedú vás do šialenstva. Hoci mušiek z čeľade drozofilovité (Drosophilidae) existuje viac ako 3-tisíc druhov, podmienkam v ľudských obydliach je dokonale prispôsobená drozofila obyčajná (Drosophila melanogaster).
Kde sa u vás vzali?
Vajíčka vínnych mušiek si môžete priniesť s kúpenou zeleninou alebo ovocím. Úplne však stačí, že k vám zvonku zablúdi jedna dospelá a oplodnená samička. Niekoľko milimetrová drobotina nakladie stovky vajíčok. Krátko po tom sa z nich liahnu larvy a trvá dva týždne (niekedy len desať dní), kým sa vyvinú dospelé mušky. Následne sa už ďalej rozmnožujú priamo u vás.
Vínne mušky okrem ovocia a sladkých nápojov vyhľadávajú aj pivo, mlieko, kečup, džemy či ocot.
Pozor na zber kuchynského bioodpadu
Ak triedite kuchynský bioodpad, nádobu s ním vynášajte oveľa častejšie, než ste zvyknutí. Inak si vytvoríte doslova mušiu liaheň. To, že má košík na domáci bioodpad veko nič neznamená a otázne sú aj pevne uzatvárateľné nádoby. Na to, aby sa mušky vyliahli priamo v nich stačí, že bude na zeleninových alebo ovocných zvyškoch zopár vajíčok.
Pasca, ktorá naozaj funguje
Na boj proti vínnym muškám sa nám osvedčili jedine pasce s atraktantom. Umiestnite ich na kuchynskú linku alebo tam, kde máte s muškami najväčšie problémy. Už po niekoľkých hodinách uvidíte prvé úspechy. Pri silnom výskyte atraktant v pasci každé dva až tri dni obnovte.
Vedeli ste, že…
… larvy drozofíl sa vyskytujú od nás až na ďaleký sever, pričom by ste sa s nimi stretli aj ďaleko za severným polárnym kruhom? Znamená to, že niektoré druhy sú dobre adaptované na dlhé zimné obdobie, občas aj s extrémne nízkymi teplotami. Vedci z Entomologického ústavu Biologického centra Akadémie vied Českej republiky v Českých Budějoviciach dokonca zistili, že druh Chymomyza costata pochádzajúci zo severu dokáže prežiť i v kvapalnom dusíku, teda pri teplote až –196 °C. Pozoruhodné je na tom to, že v živočíšnej ríši nenájdete tvora, ktorý by dokázal prežiť v takejto teplote v plne hydratovanom stave, teda s vodou v tele.