Podľa nich môže mať používanie takýchto prípravkov veľmi negatívny dopad nielen na ošetrovanú plodinu, ale hlavne na konzumentov či už priamo plodov, alebo neskôr produktov, ktoré z nich budú vyrobené. Takéto prípravky totiž po sebe zanechávajú neznáme rezíduá, čo sa môže spájať so zdravotnými rizikami pre spotrebiteľov. V neposlednom rade sú ilegálne prípravky rizikové už pri ich samotnej aplikácii a nebezpečné pre životné prostredie, pôdu, vodu, rastliny a voľne žijúce živočíchy. To, že ich používaním sa porušujú práva k duševnému vlastníctvu, práva k ochranným známkam, znižuje sa dôvera k originálnym prípravkom na ochranu rastlín, a zároveň znevažuje dobré meno spoločností vyrábajúcich tieto prípravky, je už len špičkou ľadovca.
Všetky dovezené a predávané prípravky na trhu v SR musia spĺňať podmienky dovozu, registrácie, označovania etikiet a použitia obalov.
Záhradkárov sa to netýka?
Ak si myslíte, že tieto upozornenia cielia len na veľkopestovateľov a poľnohospodárov, mýlite sa. Na trhu je množstvo nekorektných predajcov a pochybných e-shopov, ktoré ponúkajú falšované prípravky na ochranu rastlín, nehovoriac o zahraničných weboch. Preto je podľa odborníkov z ÚKSÚP dobré, mať na pamäti tieto zásady:
- Kupujte len prípravky s čitateľnými etiketami v slovenskom jazyku, s etiketami pevne spojenými s obalmi a so zreteľne uvedeným názvom držiteľa registrácie alebo povereného zástupcu držiteľa registrácie v SR.
- Nakupujte len od dôveryhodných dodávateľov, ktorí musia mať osvedčenie o odbornej spôsobilosti na uvádzanie prípravkov na trh. Od internetových predajcov žiadajte predložiť doklady, že spĺňajú zákonom stanovené požiadavky na predaj.
- Vždy požadujte faktúru alebo príjmový doklad.
- Zvýšte ostražitosť pri mimoriadne výhodných predajoch – nadmerných zľavách.
- Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa neváhajte spojiť a poradiť s fytoinšpektorom ÚKSÚP.