3 rady, ako chrániť cukety a zimné tekvice pred múčnatkou. Pozor však na odrodové sfarbenie listov. Naozaj máte problém?

Prevencia je vždy lepšia ako samotná liečba a platí to aj pri hubových chorobách, ako je múčnatka. Akonáhle sa na rastlinách rozšíri, nezostane vám nič iné, len siahnuť po silnejších chemických zbraniach a začať s odstraňovaním infikovaných listov.

16.08.2024 14:00
cuketa, cukety Foto:
debata

Múčnatka je takzvaná huba pekného počasia. Jej výtrusy v sebe prirodzene obsahujú vodu, preto na rozdiel napríklad od peronospóry klíčia aj za sucha. Skúsený záhradkár vie, že typickým prejavom napadnutia rastlín múčnatkou je svetlosivý až beľavý múčny povlak na vrchnej strane listov.

Foto: SHUTTERSTOCK
múčnatka, cuketa

Avšak niektoré odrody cukiet a zimných tekvíc sú známe tým, že nemajú čisto zelené, ale rôzne panašované listy, akoby s belavými škvrnami. Ako teda zistiť, či ide o pestovateľský problém v podobe múčnatky alebo o bežný jav typický pre danú odrodu? Jednoducho dotykom.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Pri všetkých tekvicovitých rastlinách predídete napadnutiu múčnatkou dodržaním týchto postupov:

  • Tekvice – zimné aj letné – saďte vždy na vzdušné a slnečné miesto. Nechajte okolo rastlín prúdiť vzduch, aby listy po daždi alebo rannej rose rýchlo obschli, čím zabránite vzniku ďalšej hubovej choroby – peronospóre. Ak chcete pestovať viacej koreňov, už pri sejbe alebo vysádzaní myslite na to, že tekvice sú v dospelosti pomerne mohutné rastliny. Cukety a patizóny majú široký kríčkovitý rast, zimné tekvíc sa plazivými stonkami rozširujú do okolia. Neumiestňujte ich preto príliš blízko k sebe, lebo aj múčnatke sa v hustom poraste oveľa lepšie darí.
cuketa Čítajte viac Znie to ako sci-fi, ale sú záhradkári, u ktorých ide o trpkú realitu - cukety bez plodov: 4 dôvody, prečo sa ich nedočkali
  • Nenechajte pôdu vyschnúť. Tekvice potrebujú na rast a tvorbu plodov veľa vody. Príliš suchá pôda v krátkom čase oslabuje rastliny a robí ich náchylnými práve na napadnutie múčnatkou. Tekvice preto zalievajte čo najpravidelnejšie, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Ideálna by bola kvapková závlaha, no ako záhradkárom vám stačí dbať na pravidelné polievanie rastlín priamo ku koreňom, aby ste neovlhčili listy. Vzhľadom na veľkosť nadzemných častí rastlín sa nebojte, dopriať každej aj 10 l vody na jednu zálievku.
Na polievanie tekvíc je lepšie, nepoužívať... Foto: SHUTTERSTOCK
tekvice, cukety, cuketa, polievanie, voda, krhla Na polievanie tekvíc je lepšie, nepoužívať krhlu s ružicou, aby ste hrdlo nasmerovali pomedzi listy priamo na pôdu a rastlinu tak zbytočne nezmáčali mimo oblasť koreňov.
Vrstva pokosenej trávy nastlaná medzi rastlinami udrží pôdu dostatočne vlhkú dlhší čas.
  • Rastliny pravidelne postrekujte zriedeným mliekom. Dokážete tak predísť vzniku hubových chorôb. Aby to však naozaj fungovalo, potrebujete mlieko čerstvé z chladiaceho regálu, ktoré nie je pasterizované a podľa možnosti by nemalo byť ani homogenizované. Naša prax ukázala, že mliekový postrek funguje aj v prvých fázach výskytu múčnatky. Úplne ju nezničí, no výrazne spomalí jej priebeh a rastliny tak dostanú niekoľko dní k dobru.
Príprava mliečneho postreku: Čerstvé plnotučné... Foto: SHUTTERSTOCK
múčnatka, mlieko, postrek Príprava mliečneho postreku: Čerstvé plnotučné mlieko zrieďte v pomere 1 : 5 s vodou (napríklad 100 ml mlieka a 500 ml vody) a každých desať dní (pri zvýšenom tlaku choroby častejšie) cukety, uhorky, zimné tekvice, ale aj rajčiny, nechtík lekársky a ostatné pestované rastliny, pri ktorých máte zlú skúsenosť s výskytom múčnatky výdatne postriekajte tak, aby ste zmáčali listy aj zo spodnej strany. Najúčinnejšie je, začať už na mladých ešte nerodiacich rastlinách a postrek pravidelne opakovať.
okrasné tekvice Čítajte aj Nie je tekvica ako tekvica: Pri ktorej vám hrozí otrava, a ako veľmi môže byť omyl v kuchyni nebezpečný?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #tekvice #múčnatka #cukety
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december