Múčnatka je takzvaná huba pekného počasia. Jej výtrusy v sebe prirodzene obsahujú vodu, preto na rozdiel napríklad od peronospóry klíčia aj za sucha. Skúsený záhradkár vie, že typickým prejavom napadnutia rastlín múčnatkou je svetlosivý až beľavý múčny povlak na vrchnej strane listov.
Avšak niektoré odrody cukiet a zimných tekvíc sú známe tým, že nemajú čisto zelené, ale rôzne panašované listy, akoby s belavými škvrnami. Ako teda zistiť, či ide o pestovateľský problém v podobe múčnatky alebo o bežný jav typický pre danú odrodu? Jednoducho dotykom.
Pri všetkých tekvicovitých rastlinách predídete napadnutiu múčnatkou dodržaním týchto postupov:
- Tekvice – zimné aj letné – saďte vždy na vzdušné a slnečné miesto. Nechajte okolo rastlín prúdiť vzduch, aby listy po daždi alebo rannej rose rýchlo obschli, čím zabránite vzniku ďalšej hubovej choroby – peronospóre. Ak chcete pestovať viacej koreňov, už pri sejbe alebo vysádzaní myslite na to, že tekvice sú v dospelosti pomerne mohutné rastliny. Cukety a patizóny majú široký kríčkovitý rast, zimné tekvíc sa plazivými stonkami rozširujú do okolia. Neumiestňujte ich preto príliš blízko k sebe, lebo aj múčnatke sa v hustom poraste oveľa lepšie darí.
- Nenechajte pôdu vyschnúť. Tekvice potrebujú na rast a tvorbu plodov veľa vody. Príliš suchá pôda v krátkom čase oslabuje rastliny a robí ich náchylnými práve na napadnutie múčnatkou. Tekvice preto zalievajte čo najpravidelnejšie, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Ideálna by bola kvapková závlaha, no ako záhradkárom vám stačí dbať na pravidelné polievanie rastlín priamo ku koreňom, aby ste neovlhčili listy. Vzhľadom na veľkosť nadzemných častí rastlín sa nebojte, dopriať každej aj 10 l vody na jednu zálievku.
Vrstva pokosenej trávy nastlaná medzi rastlinami udrží pôdu dostatočne vlhkú dlhší čas.
- Rastliny pravidelne postrekujte zriedeným mliekom. Dokážete tak predísť vzniku hubových chorôb. Aby to však naozaj fungovalo, potrebujete mlieko čerstvé z chladiaceho regálu, ktoré nie je pasterizované a podľa možnosti by nemalo byť ani homogenizované. Naša prax ukázala, že mliekový postrek funguje aj v prvých fázach výskytu múčnatky. Úplne ju nezničí, no výrazne spomalí jej priebeh a rastliny tak dostanú niekoľko dní k dobru.