Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Okrem infikovaných kliešťov sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzneho charakteru – bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie, v rizikových prípadoch sa môže skončiť úmrtím.
Ako sa pred kliešťami chrániť?
Kliešť vždy lezie od zeme smerom hore, preto na vás striehne hlavne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na konároch nižších krov. Vzdať sa prechádzok v prírode, oddychu či práce v záhade sa vzdať nemusíte. Stačí, keď dodržíte odborníkmi odporúčanú prevenciu:
- Vyhýbajte sa pobytu v prírode v rámci oblastí s vysokým výskytom kliešťov. Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji.
- Vhodné je používanie účinných repelentov.
- Nosenie svetlého oblečenia a dlhých nohavíc.
- Po každom pobyte, hoci len v záhrade by malo byť samozrejmosťou, že si celé telo prezriete.
Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripomínajú, že proti kliešťovej encefalitíde sa je možné zaočkovať, a to už od jedného roku veku. „Základné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky. Existuje aj zrýchlená schéma, keď sa druhá dávka podáva už dva týždne po prvej. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé dve dávky,“ ozrejmili s tým, že kompletné očkovanie ochráni minimálne tri roky. Po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou.