Červené papriky v porovnaní so žltými alebo zelenými obsahujú tiež rutín, ktorý predchádza zanášaniu ciev. Žlté plody zase vynikajú obsahom antioxidantov. Paprika celkovo pozitívne vplýva na trávenie, no je pravda, že ľuďom s citlivým zažívaním môže spôsobiť problémy s nadúvaním. Nie je preto vhodné, konzumovať ju večer. Skvelou správou však je, že plody nemajú takmer žiadne kalórie, preto si ich môžete bez obáv o líniu dopriať naozaj v neobmedzenom množstve.
Čítajte viac Výnimočná rarita? Určite nie, smeje sa skúsený zeleninár. Ak paprika rastie takto, má to len jeden, celkom banálny dôvodDve štádiá zrelosti. Aký je medzi nimi rozdiel?
- Technická zrelosť nastáva v momente, ako plody papriky dosiahnu odrodovú veľkosť, vytvoria sa v nich semená a majú dostatočne vyzretú stenu na to, aby po zbere nezačali rýchlo vädnúť. V tejto fáze v nich prevláda zelené farbivo chlorofyl. Takéto papriky sú normálne konzumovateľné a pri mnohých odrodách sa práve zelená (‘Amboy F1’), prípadne žltozelená (‘PCR’), smotanovobiela (‘Cynthia F1’) až svetložltá (‘Monanta’) farba považuje za tú správnu – zberovú.
- Ak plody v tomto štádiu na rastline necháte, postupným dozrievaním sa bude zelené farbivo – chlorofyl odbúravať za súčasnej tvorby iných, pre papriku charakteristických farbív. Plody sa dostávajú do botanickej zrelosti. Napríklad, ak by ste odrodu ihlanovitej papriky ‘Cynthia F1’, ktorú ste si podľa fotografie na vrecúšku s osivom kúpili ako svetložltú, nechali na rastliny dlhší čas, postupne by sa vyfarbila do červena.
Netrhajte, nelámte, nekrúťte
Papriky dozrievajú postupne, preto sa zberajú prebierkou. Niektoré odrody vynikajú naozaj bohatou násadou, a tak plody často rastú veľmi tesne vedľa seba. Aby ste ani jeden nepoškodili a zároveň nezlomili krehké výhonky, vezmite si na pomoc dezinfikované nožnice alebo ostrý nôž.
Papriku vždy zberajte s časťou stopky, čo je dôležité, ak chcete plody aspoň na niekoľko dní uskladniť.