A nejde len o trvalky. V ponuke pestovateľsky nenáročných záhradných rastlín nájdete aj okrasné stromy či kry. Bez ohľadu na rastové rozdiely majú jedno spoločné – vyžadujú len minimálnu starostlivosť a sú veľmi zhovievavé voči pestovateľským chybám.
Čítajte aj Voňavé floxy sú magnetom pre užitočné opeľovače: Tento pestovateľský trik vám zaistí dve vlny kvitnutia v jednej sezóneTop 4 nenáročné trvalky
Okrem toho, že vás po vysadení už prakticky vôbec nepotrebujú, nemusíte sa obávať ani toho, že sa kvôli vašej nepozornosti začnú nekontrolovane rozširovať. Navyše nestarnú, a tak môžu zostať na jednom mieste naozaj dlhé roky. Koniec koncov, aký by malo zmysel, mať krásne rastliny nenáročné na starostlivosť, ak ich treba každých pár rokov vymieňať alebo deliť, aby ste ich omladili? Tieto druhy tiež nie sú náročné na pôdu. Dôležité je, aby nebola podmáčaná.
Pakost je na druhy bohatý rod z čeľade pakostovité (Geraniaceae). Nájdete tu rastliny jednoročné, dvojročné aj trváce, ktoré sú práve obľúbené do trvalkových výsadieb. Vyššie aj nižšie druhy, pôdopokryvné, schopné rásť aj v úplnom tieni. Ide o typické podrastové druhy, no nájdu sa aj také, čo obľubujú brehy potokov či naopak suché lúky a pasienky. Jednoducho platí, že z bohatej rodiny nenáročných pakostov si vyberiete druh vhodný do akýchkoľvek podmienok.
Ľaliovka (Hemerocallis)
Ľudia si ľaliovky často mýlia s ľaliami. Tieto rastliny však nemajú cibule, ale dužinaté korene, z ktorých vyrastajú veľké trsy remeňovitých listov a dlhé stonky s kvetmi. Typické pre ne je, že každý kvet kvitne len jeden deň. No nemajte obavy. Na rastline sa ich postupne tvorí tak veľa, že si každodenné priebežné odkvitanie ani neuvedomíte. Môžete ich zasadiť solitérne alebo do zmiešaných trvalkových záhonov napríklad v kombinácii s jarnými cibuľovinami, kosatcami, pakostmi, funkiami. Dobre sa im darí v blízkosti jazierok. Najlepšie vyniknú v skupinkách po 4 až 5 rastlín. Uplatnia sa v moderných i vo vidieckych záhradách.
Ježibaba belasá (Echinops ritro)
Keď hovoríme o nenáročných záhradných rastlinách, nemali by sme vynechať „bodliaky“ s ich pútavými kvetmi kvitnúcimi od júla do septembra. Robustným rastlinám vyhovuje všetko okrem miest v tieni. Pôda môže byť dobre priepustná, ale nie je podmienkou, lebo tento druh bez problémov zvládne aj hlinitú až kamenistú a vysporiada sa aj s letným suchom.
Šalvia hájna (Salvia nemorosa)
Hoci sa tento druh nepoužíva ako bylinka na liečbu zdravotných problémov, je obzvlášť nenáročný na starostlivosť a naozaj dlhoveký. Má tak všetky predpoklady na to, aby sa stal vašou obľúbenou trvalkou. Šalvia hájna je ideálnou rastlinou pre slnečné záhrady. Jednou z najobľúbenejších odrôd je ‘Caradonna’. Rastliny bohato kvitnú fialovomodrými kvetmi od konca jari do konca leta. Ak sa po odkvitnutí ostrihajú, opätovne zakvitnú.