Už ani v slovenských záhradách nie sú krásne figovníky ničím výnimočným. Vídať ich čoraz častejšie a niektoré rodia bohatšie než naše tradičné jablone. Sladké plody sú chutné čerstvé, no hojná úroda sa dá využiť na prípravu džemov, koláčov, nepečených dezertov, no i nasušiť do zásoby. Využívanie listov figovníka je však v našich končinách len veľmi zriedkavé. Je to škoda, lebo majú liečivé účinky a veľmi príjemnú arómu. Priaznivo vplývajú na trávenie, znižujú riziko vzniku cukrovky, aj hladinu cholesterolu, udržiavajú optimálny krvný tlak či dokonca bojujú proti obezite.
Zdravotný čaj z figových listov
Figovníkové listy sú bohaté na antioxidanty a vitamíny. Môžu sa variť a pripraviť ako zdravý čaj, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať inzulínovú rezistenciu. Zároveň podporujú trávenie. Na liter vody použite 3 až 4 čerstvé alebo sušené listy natrhané na menšie kúsky. Asi 15 minút ich povarte, čaj sceďte a podávajte vlažný.
Grilujete ryby?
Potom listy figovníka použite ako prírodnú náhradu alobalu. Jedlu dodajú jemnú korenistú príchuť a zároveň ho udržia šťavnaté. Použiť sa dajú aj pri príprave grilovaných syrov. Vysušené a pomleté na prášok sú skvelým doplnkom kaší a smoothie. Dodajú extra porciu živín a vlákniny.
Čítajte viac Praktické rady k rezu figovníka: Prerastá vám cez hlavu, zavadzia, nerodí?Chutná zmrzlina
Využite aromatické vlastnosti listov figovníka tak, že ich vložíte do smotany a pripravíte unikátnu zmrzlinu s nezvyčajnou príchuťou. Budete potrebovať:
- 500 ml smotany na šľahanie
- 250 ml plnotučného mlieka
- 5 veľkých figovníkových listov
- 150 g cukru
- 6 vaječných žĺtkov
Nechajte smotanu a mlieko spolu s listami variť 10 minút, potom listy odstráňte. V miske vymiešajte žĺtky s cukrom, kým nie sú nadýchané. Pomaly prilievajte mierne vychladnutú smotanu do žĺtkovej zmesi a neustále miešajte. Vráťte zmes na sporák a varte, kým nezhustne. Ochlaďte a spracujte v zmrzlinovači.
Listy figovníka môžu poslúžiť ako osviežovač vzduchu
Vďaka ich príjemnej vôni sú ideálne ako prírodný parfum do domácnosti. Stačí ich dať do vázy alebo misky, prípadne nemi naplniť bavlnené vrecúško a položiť kdekoľvek v byte, vrátane šatníka, ktorý listy figovníka nádherne prevoňajú.
Zlepšia pleť, zahoja rany
V niektorých tradičných postupoch sa figovníkové listy využívajú na liečbu drobných rán a popálenín. Na tento účel sa hodí figovníková tinktúra. Taktiež majú antimikrobiálne vlastnosti, ktoré účinne bojujú proti baktériám. Okrem toho pomáhajú pri liečbe akné. Obsahujú enzýmy, ktoré sú prospešné pri redukcii vrások a hydratácii pokožky. Pripraviť si môžete domácu pleťovú masku zmiešaním jemne nasekaných listov s medom a jogurtom.