Hnije vám úroda rovno na stromoch? Hrušky, slivky aj jablká putujú priamo do kompostu? Ak plody vyzerajú takto, vinník je jasný

Žiadneho pestovateľa nepoteší, keď sa v čase zberu musí potýkať so zhnitou úrodou. Veď na šťavnatú hrušku či jablko sa teší celú sezónu. Čo sa to teda na stromoch deje a aká je príčina nekvalitnej úrody?

21.08.2024 06:00
monilióza Foto:
debata

Vo vašej záhrade šarapatí moníliová hniloba ovocia. Spôsobuje ju huba Monilinia fructigena, ktorá infikuje plody jabloní, hrušiek, sliviek, broskýň a iného ovocia. Na plodoch sa objavujú veľké hnedé škvrny, ktoré postupne prenikajú do dužiny, až kým plod nezačne hniť. Na povrchu hnijúcich plodov sa potom vytvárajú malé krémové „vankúšiky“, ktoré sú často usporiadané do sústredných kružníc.

Po tom, čo sa na plode vytvorí hnedá hniloba,... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
monilióza, moníliová hniloba, hruška Po tom, čo sa na plode vytvorí hnedá hniloba, začne huba prerastať do krémových vankúšikov najčastejšie v sústredných kružniciach.

Poškodené plody môžu opadnúť, ale často zostávajú visieť na stromoch, kde sa postupne vysušujú a scvrkávajú, čo vedie k ich mumifikácii. Napriek tomu, že sa zdá, že týmto procesom problém končí, opak je pravdou. Mumifikované plody totiž zostávajú zdrojom infekcie pre nasledujúcu sezónu. Preto by ste ich nemali nechávať na stromoch, ale okamžite sa ich zbaviť, najlepšie vyhodením do komunálneho odpadu.

Monilióza sa najčastejšie rozvíja na plodoch,

ktoré sú mechanicky poškodené alebo zasiahnuté hmyzom, napríklad obaľovačmi. Ak proti týmto škodcom včas zakročíte, môžete výrazne znížiť riziko napadnutia úrody.

Hoci je monilióza hubová choroba, zväčša sa... Foto: SHUTTERSTOCK
monilióza, moníliová hniloba, jabloň Hoci je monilióza hubová choroba, zväčša sa sama od seba na plodoch nevyskytne. V podstate čaká, kým dôjde k ich mechanickému poškodeniu či už osami, obaľovačmi, inými škodcami, krupobitím alebo nešetrným zberom.

Nenechávajte ich na stromoch

Ak už zistíte, že plod je zasiahnutý moníliovou hnilobou, okamžite ho odstráňte zo stromu, zo zeme alebo na jeseň spod stromov vyhrabte opadané lístie. Monilióza je tiež obávanou chorobou pri skladovaní jabĺk a hrušiek. Ak počas zberu nebudete s plodmi zaobchádzať opatrne alebo ak uskladníte mechanicky poškodené, hnitie a tvorba krémových „vankúšikov“ sa čoskoro prejaví. Infekcia sa môže rýchlo šíriť aj preto, že plody v debničkách sa navzájom dotýkajú.

Nechávate mumifikované plody na stromoch až do... Foto: SHUTTERSTOCK
monilióza, mumifikované plody Nechávate mumifikované plody na stromoch až do jari? Robíte veľkú chybu a nebezpečnú chorobu si nechávate v záhrade.

Má zmysel používať chémiu?

Odborníci tvrdia, že priama chemická ochrana proti moníliovej hnilobe v záhradách zvyčajne nie je potrebná. Čo by ste však mali urobiť, je ochrana proti obaľovačom. Ak ste už s moniliózou mali zlé skúsenosti, aplikovanie postreku proti chrastavosti približne 3 až 4 týždne pred zberom môže zároveň úrodu ochrániť aj proti monilióze.

postrek, ošetrovanie rastlín, postrekovač, prípravky na ochranu rastlín, choroby a škodce, žena, záhrada Čítajte aj Pozor na falšované a ilegálne prípravky na ochranu rastlín: Sú veľkým zdravotným rizikom - ostávajú po nich neznáme látky

Kedy sa zamerať na obaľovačov?

Záleží na tom, kedy sa tento škodca začne rojiť. Presné termíny a podrobné informácie nájdete každý rok na stránkach ÚKSÚP. V roku 2023 odborníci určili termíny na ošetrovanie stromov proti prvej generácii obaľovača jablčného na začiatok až polovicu júna (v závislosti od lokality). Druhá generácia sa začala rojiť koncom júna až začiatkom júla. Odborníci z ÚKSÚP na základe účinnosti povolených prípravkov a lokality opäť stanovili vhodné termíny na ošetrenie stromov od prvej dekády júla do začiatku augusta. Podobný časový rámec sa tak odohrával aj tento rok. Presné termíny na ošetrovanie ovocných stromov vydáva ÚKSÚP aj pre obaľovača slivkového a broskyňového. Tieto údaje treba sledovať naozaj od začiatku sezóny, aby ste mohli včas zasiahnuť.

Na plode je zreteľne vidieť, že bol primárne... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
monilióza, moníliová hniloba, hruška Na plode je zreteľne vidieť, že bol primárne poškodený obaľovačom a až sekundárne napadnutý moníliovou hnilobou.
muž, žena, záhrada, zelenina Čítajte aj Čo ešte môžete siať v auguste? Veľký prehľad zeleniny na jesenný zber: Dajte si pozor na dve riziká neskorých výsevov

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #moníliová hniloba #choroby a škodce #obaľovače #zhnité ovocie
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december