Medzi najznámejšie druhy kvitnúce na jeseň patrí Crocus speciosus, šafran siaty (C. sativus), z ktorého sa získava najdrahšie korenie na svete, šafran banátsky (C. banaticus), aj C. kotschyanus. Tieto druhy kvitnú koncom leta a počas jesene (september-október). Do záhonov aj trávnika vnesú krásne odtiene bielej, ružovej či fialovej.
Významným predstaviteľom v jeseni kvitnúcich cibuľovín je aj jesienka obyčajná (Colchicum autumnale), ktorá sa vzhľadom veľmi podobá práve na šafrany. Dôležité však je, vedieť tieto druhy od seba spoľahlivo odlíšiť, keďže jesienka obsahuje toxíny a je jedovatá.
Zaujímavosťou jesienok je, že kvitnú na jeseň, no listy s plodmi sa im vyvíjajú na jar nasledujúceho roka. Možno si ich vtedy pomýliť s listami orchideí.
Výber stanovišťa
Šafrany sú bežné v mnohých záhradách. Jarné druhy preferujú slnečné miesta, niektoré však môžu rásť aj v polotieni. Jesenné šafrany a jesienky majú na stanovište podobné nároky. V ideálnom prípade by mali byť zasadené na slnečných až polotienistých miestach. Ak sú veľmi zatienené, slabo kvitnú. Pri dobrej voľbe stanovišťa sa budú šafrany rok čo rok rozrastať a tvoriť väčšie trsy až kvitnúce koberce. Vhodné sú nielen do okrasných záhonov, ale aj na výsadbu priamo do trávnika.
Čítajte aj Kúpu tejto balkónovky dobre zvážte. Za tie peniaze stojí len v prípade, že ju viete správne prezimovaťLetná výsadba
Obohatíte si ňou záhradu o cibuľoviny, ktoré kvitnú na jeseň, nielen na jar. Ak zasadíte jesienky, tieto začínajú kvitnúť už od konca augusta, jesenné šafrany sa k nim pridajú v septembri. Spolu vás budú tešiť v závislosti od priebehu počasia až do októbra.
Dôležité rady pri sadení
- Pôdne nároky jesenných šafranov sú podobné ako v prípade jesienok – piesočnatohlinitá pôda s vysokým obsahom humusu a živín.
- Mala by byť kyprá a priepustná, aby sa zabránilo hromadeniu vody a predišlo hnitiu cibuliek.
- Ak je pôda príliš ťažká (hutná), pridajte do nej trochu hrubého piesku.
- V jeseni kvitnúce šafrany sa sadia v júli až v septembri do hĺbky 5 až 10 cm.
- Skupinové výsadby v počtoch 15 až 20 cibuliek vytvoria pekný efekt. Medzi jednotlivými skupinami nechajte rozstup asi 15 cm, aby mali dostatok priestoru na tvorbu dcérskych cibuliek a mohli sa voľne rozmnožovať.
- Jemné okvetné lístky šafranov ľahko zničí dážď, preto ich vysaďte do skupín pod stromy a kry, kde budú čiastočne chránené pred nepriaznivým jesenným počasím.
- Šafrany aj jesienky sú mrazuvzdorné, cibuľky sa z pôdy nevyberajú.
- Pri jesienkach platí, že čas výsadby ovplyvňuje obdobie kvitnutia. Po vysadení trvá približne štyri týždne, kým sa začnú objavovať kvety. Neskorá výsadba zabezpečí aj neskoršie kvitnutie, čo môže v kombinácii s jesenným sfarbením záhrady vytvoriť nádherný vizuálny efekt.
- Pri sadení jesienok používajte rukavice, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu pokožky s jedovatou cibuľkou.
- Sadte do skupín po 5 až 15 cibuliek, do hĺbky 10 cm a s rozstupom medzi skupinami 20 až 30 cm.