Ak chcete predísť drevnateniu kalerábov, počas pestovateľskej sezóny zvážte tieto rady:
1. Zabezpečte pravidelnú závlahu
Kaleráb má plytký koreňový systém, ktorý prijíma vodu najmä z vrchnej vrstvy pôdy. Preto je dôležité dbať na pravidelnú zálievku, najmä počas obdobia hlavného rastu a v letných mesiacoch. Hriadku s kalerábmi zalejte každé tri až štyri dni, čím zároveň predídete aj praskaniu hľúz. Vplyv na zníženie kvality dužiny má aj tvorba pôdneho prísušku. Nebojte sa hriadku s kalerábmi nastielať, napríklad pokosenou trávou.
2. Doprajte rastlinám dostatok svetla
Možno to bude prekvapivé zistenie, ale dôležitým faktorom, ktorý vplýva na znižovanie drevnatenia buliev kalerábu je aj dostatok svetla. Pri pestovaní preto vždy dodržiavajte výsadbové spony odporúčané pre jednotlivé odrody, ktoré zohľadňujú ich konečnú veľkosť. Všetky rastliny na hriadke by mali mať dostatočný priestor, čím sa vytvoria optimálne svetelné podmienky a zníži sa riziko drevnatých buliev.
Čítajte aj Zelená, červená, žltá: Kedy je paprika naozaj vhodná na zber a ako si vďaka jednému pravidlu nezlámete rastliny?3. Dbajte na vyživenú pôdu
Kaleráb je náročný na živiny, preto je dôležité pravidelné prihnojovanie. V pôde chudobnej na živiny nielen, že drevnatie a aj predčasne vybieha do kvetu. Po troch až štyroch týždňoch od vysadenia priesad nezabudnite pôdu prihnojiť dusíkatým hnojivom, ale nepreháňajte dávkovanie, aby ste predišli kumulácii dusičnanov (riziko hrozí najmä pri skorých odrodách). Nezabudnite na pravidelnú okopávku a odburiňovanie, ale dávajte pozor na plytký koreňový systém.
4. Kaleráb zberajte včas – nenechajte buľvy prerastať
Kaleráby by ste mali zberať skôr, než dosiahnu maximálnu odrodovú veľkosť. Budú tak šťavnatejšie. Skladujte len odrody na to určené, no ani v ich prípade to s pobytom v pivnici nepreháňajte, lebo aj príliš dlhé skladovanie môže viesť k drevnateniu dužiny.