Medzi ich mnohé tradičné triky patrí aj jeden, ktorý je veľmi cenný, no menej známy: opätovné použitie šupiek z cesnaku. Zatiaľ čo cesnak a cibuľa sú zdravé plodiny a množstvu jedál dodávajú charakteristickú chuť, ich šupky vyhadzujeme. Napriek tomu, že v sebe skrývajú kľúč k udržateľnému záhradkárčeniu.
Čítajte aj Cibuľové šupky už nikdy nevyhadzujte: 7 geniálnych spôsobov, ako ich efektívne využiť v prospech domácnosti aj záhradyCesnak je viac než len základná kuchynská prísada
Je to prepojenie s naším bohatým kultúrnym dedičstvom. Každý strúčik, ktorý použijete v kuchyni, pokračuje v tradícii využívania chuti a takmer zázračných účinkov. Výhody cesnaku presahujú rámec kuchyne, pretože je veľmi užitočný aj pre domácu lekárničku, no hlavne záhradu. Cesnakové šupky, bohaté na síru, sa už po generácie používajú ako prírodná ochrana proti škodcom a chorobám rastlín.
Čo stojí za úspešnosťou cesnakového postreku?
Cesnak obsahuje alicín, silnú látku s antibakteriálnymi, protiplesňovými a repelentnými vlastnosťami. Hovorí sa o ňom ako o prírodno antibiotiku a je zodpovedný za charakteristickú štipľavú arómu cesnaku. Spolu s ďalšími sírnymi zlúčeninami sa pri varení uvoľňuje do vody, a tak vznikne silný roztok schopný chrániť rastliny pred bežnými hrozbami, ako sú vošky, roztoče či plesne. Síra tiež podporuje zdravie rastlín, ich rast a vitalitu.
Ako ho vyrobiť?
- Začnite zberom cesnakových šupiek. Čím viac ich bude, tým lepšie, pretože hotový nálev tak bude mať vyššiu koncentráciu ochranných látok a lepší účinok.
- Keď už máte šupiek aspoň do troch štvrtín zvoleného hrnca, zalejte ich litrom vody.
- Priveďte do varte a nechajte variť na miernom ohni asi 30 minút. Zo šupiek sa tak začnú úvoľňovať účinné látky.
- Nechajte zmes vychladnúť. Preceďte ju do uzatvárateľnej nádoby, ideálne z tmavého skla a riadne označte štítkom s nápisom, že ide o cesnakový postrek. Šupky dajte na kompost, aby sa ešte naposledy zhodnotili v podobe organických látok a stopových prvkov prospešných pre rastliny, na ktoré sa v procese rozkladu premenia.
- Pred použitím si časť prelejte do ručného postrekovača. Cesnakový odvar si príliš nevarte do zásoby, lebo v chladničke vydrží najviac týždeň. Čerstvý postrek je vždy najúčinnejší.
Naše tipy
- Pre ešte lepší účinok – prilnutie k listom rastlín, pridajte do tekutiny po scedení zopár kvapiek ekologického prípravku na umývanie riadu.
- Cesnakový postrek môžete doplniť ďalšími prírodnými ingredienciami a zvýšiť tak jeho účinok. Skúste nimbový olej alebo čili prášok.
Ako cesnakový postrek používať
Cesnakový odvar aplikujte priamo na listy a trochu nalejte aj ku koreňom rastlín. Zamerajte sa na rastliny, ktoré sú náchylné na výskyt žravých a cicavých škodocov. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov postrek aplikujte každé dva týždne alebo po silnom daždi, ktorý môže ochrannú vrstvu z rastlín zmyť.