Maximálna úroda bez chémie: Objavte skryté poklady pre zdravú záhradu. Tieto prírodné hnojivá sú kľúčom k úspechu

Záhradkári často hľadajú spôsoby, ako maximalizovať úrodu a zabezpečiť, aby ich rastliny zostali zdravé a produktívne.

27.08.2024 06:00
úroda, zelenina, košík, Foto:

My odporúčame vyskúšať tieto tri domáce hnojivá, ktoré podporia zdravý rast a výnos nielen rajčín, uhoriek, paprík, kapusty či mrkvy. Samozrejme, prihnojiť nimi môžete aj balkónovky, aby ste ich povzbudili v nasadzovaní nových kvetných púčikov. Nielen, že sú jednoduché na prípravu, ale aj bezpečné pre rastliny. V priebehu času boli dôkladne testované a preukázali mimoriadne výsledky. Niektorí záhradkári hovoria až o dvoj- či trojnásobnej úrode.

Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Základné hnojivá pre vašu záhradu

1. Touto zmesou polievajte rastliny raz týždenne. K uhorkám, ak je to potrebné, môžete toto hnojivo aplikovať aj častejšie.

  • Čo potrebujete? Dva gramy kyseliny jantárovej (kyseliny sukcinovej) na liter vody, alebo štyri tablety po 500 mg na 10 litrov vody, jednu polievkovú lyžicu hydroxidu amónneho.
  • Ako to funguje? Kyselina jantárová pôsobí ako stimulant rastu rastlín, podporuje tvorbu veľkého množstva kvetov a plodov a zároveň pomáha rastlinám zvládnuť stres spôsobený výkyvmi teplôt. V kombinácii s hydroxidom amónnym, ktorý poskytuje čistý dusík, sa táto zmes stáva účinným hnojivom na podporu rastu a na zlepšenie vývoja plodov. Okrem toho amoniak slúži ako odstrašujúci prostriedok pre škodcov, čím chráni vaše rastliny pred chorobami.
muškát, muškáty Čítajte aj Máte muškáty? Potom nezabudnite na jednu dôležitú vec. Treba ju opakovať celú sezónu a rastliny budú kvitnúť ako divé

2. Nasledujúce ingrediencie zmiešajte v 10 litroch vody. Rastliny polievajte raz za jeden až dva týždne. Túto zmes môžete tiež nastriekať na listy, ako prevenciu proti chorobám a škodcom.

  • Čo potrebujete? 20 gramov mletej škorice, 10 kvapiek jódu, jednu polievkovú lyžicu humátu draselného (draselnej soli kyseliny humínovej) alebo dve, pre silnejší účinok.
  • Ako to funguje? Škorica pôsobí ako prírodný repelent proti škodcom a zároveň stimuluje rast rastlín. Jód pomáha predchádzať bežným rastlinným chorobám, ako je pleseň a černe. Humát draselný alebo iné produkty obsahujúce humínové kyseliny zvyšujú účinnosť hnojív a zlepšujú zdravie rastlín, čo vedie k lepšiemu rastu a rodivosti.
Škorica výborne účinkuje aj proti moliam. Na... Foto: Shutterstock
Škorica vám môže prospieť, ale aj ublížiť. Prečo a koľko by ste jej mali denne zjesť? Škorica výborne účinkuje aj proti moliam. Na voňavé vrecúško budete potrebovať 3 až 4 rozlámané škoricové drievka, pol šálky klinčekov a pol šálky celého čierneho korenia. Túto zmes rozdeľte do plátených vrecúšok a vložte do šatníka. Vôňa škorice je účinná aj proti komárom.

3. Nechajte spirulinu rozpustiť vo vode a cez noc nechajte odstáť. Týmto roztokom polievajte rastliny raz do mesiaca.

  • Čo potrebujete? Pol čajovej lyžičky prášku spiruliny na 10 litrov vody
  • Ako to funguje? Spirulina je bohatá na základné živiny a stopové prvky poskytujúc rastlinám komplexnú výživu. Stimuluje rast, zlepšuje vývoj plodov a celkovo zdravotný stav rastlín.
Spirulina je modrozelená mikroriasa, ktorá sa... Foto: SHUTTERSTOCK
spirulina Spirulina je modrozelená mikroriasa, ktorá sa vyskytuje v slanej, aj v sladkej vode. Jej farbu ovplyvňujú pigmenty chlorofylu a fykocyanínu.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #hnojivá #domáce hnojivá #hnojenie zeleniny #prírodné hnojivá
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december