Pre motýle, osy, včely medonosné aj samotárske, vrátane čmeľov sa potrava v neskorom lete stáva čoraz menej dostupnou. Mnohé rastliny sa v tomto čase zameriavajú na zabezpečenie svojej budúcnosti, teda na rozmnožovanie. Stromom a krom dozrievajú plody, trvalky a letničky produkujú semená. A keďže tento proces zachovania ďalších generácií rastlín je možný len vďaka neuveriteľnému opeľovaciemu výkonu usilovného hmyzu, treba na drobných pomocníkov myslieť aj pri výbere záhradných druhov.
Čo vyžaduje na konci leta záhrada, priateľská k užitočnému hmyzu?
Záhrady s neskoro kvitnúcimi druhmi sú pre hmyz doslova plným stolom dobrôt. Jednoročné letničky zatiaľ kvitnú nepretržite, no ak im budete ešte aj pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, do prvých mrazov stihnú nasadiť oveľa viac kvetných púčikov. Mnohé trvalky začínajú kvitnúť až na konci leta, preto záhrade dodávajú farebnosť až do novembra.
Čítajte aj Čo robiť, keď už motýlí ker odkvitol? Poradíme vám, ako predĺžiť jeho krásu a podporiť ho v ďalšom kvitnutíEšte hodnotnejšie než trvalky sú neskoro kvitnúce okrasné kry
Poskytujú väčšie množstvo kvetov na menšom priestore, takže hmyz môže zberať nektár a peľ bez nutnosti dlhých letov. Mnohé druhy kvitnú dokonca ešte aj vtedy, keď iné stromy a kry už začnú s príchodom jesene strácať listy.
Už teraz myslite na nasledujúcu jar
Niektoré druhy užitočného hmyzu sa objavia už vo februári, preto bude dobré, ak ich v záhrade potešia prvé cibuľoviny ako čemerice, šafrany alebo modrice. September je ideálny čas na ich vysádzanie.
Praktické tipy, ako podporiť bohaté kvitnutie správnym rezom
- Aj v prírodnej a k hmyzu priateľskej záhrade treba občas zobrať do rúk nožnice či kosu, aby ste zachovali. Kvetinové lúky, ktoré poskytujú množstvo rastlín atraktívnych pre medonosné aj samotárske včely alebo čmele koste raz až dvakrát ročne (v júni a septembri). Odporúčame kosenie v etapách, nie jednorazovo na celej ploche. Pokosené rastliny nechajte zopár dní ležať, aby dozreté semená povypádali.
- Trvalkové záhony, hoci rastliny odkvitnú, by ste mali zrezať až na jar. Pod ochrannou vrstvou rastlín nájdu mnohé druhy hmyzu bezpečné miesto na prezimovanie. Niektoré samotárske včely majú dokonca špeciálnu stratégiu prežitia – vajíčka kladú do dutých stoniek rastlín ako je pupalka, divozel, ostružina alebo bodliak. Mladé včely sa vyliahnu až na budúci rok, preto skoro na jar neodstraňujte hneď všetky rastlinné zvyšky, ale chvíľu ich nechajte ležať na okrajoch záhonov.