Tri najväčšie chyby pri zbere kvetinových semien, ktoré vás budú stáť záhony bez letničiek: Robí ich nejeden záhradkár

Zber semien z okrasných rastlín vám zaistí bohato rozkvitnuté letničkové záhony aj v nasledujúcej sezóne. Treba len vedieť, ako získať vlastné osivo a uchovať ho bez straty kvality.

31.08.2024 14:00
kvety, zber semien, letničky, Foto:
debata

Zber semien z vlastných záhradných kvetov vám zabezpečí radosť z kvitnutia aj v ďalšej sezóne a ušetrí nemálo eur. Hoci sa zvyčajne zberajú semená letničiek, ako je cínia, astram, nechtík či aksamietnica, za skúšku stoja aj niektoré krátkoveké trvalky a a dvojročky, napríklad orlíček alebo pupaľka. Dôležité je, vyvarovať sa týchto chýb.

1. Zlý čas zberu

  • Na zber vždy zvoľte teplý, slnečný deň. Semená letničiek a trvaliek musia byť suché, pretože vlhké by mohli ľahko splesnivieť.
  • Zrelosť semien sa často pozná podľa farby plodov, ktoré vysychajú a stávajú sa béžovými alebo hnedými. V zrelých tobolkách napríklad semienka hrkocú.
  • Pri semenách, ktoré sa po dozretí plodov samovoľne rozptýlia do okolia alebo v prípade takých druhov, ktoré chutia vtákom, sa na odkvitajúce kvety oplatí natiahnuť vrecúško ušité zo starej záclony, prípadne papierové vrecko alebo klobúčik z kávového filtra a v spodnej časti okolo stonky pevne uviazať.
  • Ani príliš skorý zber semien nie je výhodný. Riskujete, že nebudú mať dostatočnú klíčivosť.
  • Semená niektorých rastlín, ako je napríklad divozel, môžu dozrieť aj po zbere. Semienka najmä z divo rastúcich trvaliek preto zberajú radšej o niečo skôr a nechajte ich dozrieť na tanieri alebo v košíku podloženom papierom.
Objavte liečivé vlastnosti tejto, často až 2-metrovej rastliny.
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #nechtík #zber semien
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december